GUS: wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do -0,8 pkt w grudniu

ISBNews
21-12-2015, 14:28

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w grudniu na poziomie minus 0,8 pkt, wobec plus 4,8 pkt w listopadzie, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,3% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 15,1% (przed miesiącem odpowiednio: 17,7% i 12,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W grudniu koniunktura oceniana jest optymistycznie przez przedstawicieli branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 8,4 w grudniu, plus 21,2 przed miesiącem) i artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 8 w grudniu, plus
12,7 w listopadzie), a pesymistycznie – branży żywnościowej (minus 4,8 w grudniu, plus 0,6 przed miesiącem). Jednostki z branży pojazdy samochodowe nie odnotowują zmian w tym zakresie (minus 0,2 w grudniu, plus 3,7 w listopadzie)" - czytamy w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w listopadzie na poziomie plus 2,7 (plus 6 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12,7% (przed miesiącem odpowiednio 16,6% i 10,6%), podał też GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do -0,8 pkt w grudniu