GUS: wskaźnik syntetyczny koniunktury w czerwcu na poziomie bliskim do notowanego w maju

  • PAP
opublikowano: 21-06-2019, 11:52

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w czerwcu 2019 r. kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w maju 2019 r., ale niższym niż w czerwcu 2018 r. - poinformował w piątkowym komunikacie GUS.

GUS zauważył, że wskaźnik ten od stycznia 2017 r. przyjmuje wartości powyżej średniej długookresowej.

"Składowa dla budownictwa i handlu detalicznego kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w maju br., dotycząca usług na poziomie wyższym, natomiast przetwórstwa przemysłowego - niższym. W stosunku do czerwca 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale niższe niż przed rokiem" - napisał w komunikacie GUS.

Urząd statystyczny wskazał, że wartość składowej dla usług kształtuje się w czerwcu na poziomie wyższym niż w maju 2019 r.

"W czerwcu wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, nieco niższym od notowanego przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny) oceniany jest pozytywnie, nieco gorzej niż w maju, a prognozy produkcji są negatywne, zbliżone do sygnalizowanych w zeszłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych, zbliżony do odnotowanego w maju" - podał GUS.

Zgodnie z komunikatem wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w czerwcu na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym oraz prognozowane zatrudnienie oceniane są pozytywnie, podobnie jak w maju.

Także wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu br. na dodatnim poziomie, zbliżonym do sygnalizowanego w maju br. "Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są korzystne, podobne do zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymują się optymistyczne przewidywania dotyczące sprzedaży. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania" - tłumaczył GUS.

Badania GUS pokazały, że na ujemnym poziomie, choć nieco wyższym od notowanego w maju br., kształtuje się natomiast wskaźnik ufności w usługach. "Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i zbliżone do przewidywań z maja br." - dodano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane