GUS: Wynik netto ubezpieczycieli po I kwartale 1,1 mld zł

PAL
23-06-2008, 15:41

Wynik finansowy netto firm ubezpieczeniowych w I kwartale 2008 r. wyniósł 1,1 mld zł, o 0,4 mld zł mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Według stanu na 31 marca, zezwolenie na prowadzenie działalności na rynku Polskim miało – tak jak przed rokiem – 68 zakładów ubezpieczeniowych oraz jeden oddział główny zagranicznej firmy ubezpieczniowej.

Zyski wygospodarowały w I kwartale 43 towarzystwa, a stratę 25 zakładów.

Wartość aktywów wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych na koniec marca 2008 r. wyniosła 129,2 mld zł – o 11,3 proc. więcej niż przed rokiem i o 1,9 proc. więcej niż na początku I kwartału br.

Do firm życiowych należał majątek o wartości 80,5 mld zł (większy o ponad 11 proc. niż przed rokiem).
„Warto przy tym dodać, że utrzymująca się od kilku miesięcy słaba koniunktura na giełdzie nie tylko obniżyła rentowność części lokat, ale spowodowała wycofywanie się części klientów z funduszy inwestycyjnych, wskutek czego w ciągu I kwartału br. nastąpił spadek wartości lokat na ryzyko klienta o ponad 2,4 mld zł” – dodano w opracowaniu GUS.

Główną pozycją pasywów były rezerwy techniczo-ubezpieczeniowe, które – łącznie dla całego rynku – ukształtowały się w końcu I kwartału br. na poziomie 91 mld zł.

Składka przypisana brutto zebrana przez ubezpieczycieli ogółem wyniosła 12,8 mld zł i wzrosła rok do roku o 11,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GUS: Wynik netto ubezpieczycieli po I kwartale 1,1 mld zł