GUS: wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej

DI, PAP
opublikowano: 18-08-2017, 14:20
aktualizacja: 18-08-2017, 15:04

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 6,8 proc. rok do roku, po wzroście o 5,8 proc. w czerwcu, poinformował w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

"W lipcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,8 proc. (wobec wzrostu o 5,8 proc. przed miesiącem oraz o 4,4 proc. w lipcu 2016 r.). W porównaniu z czerwcem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,2 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 0,2 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

 

Zaznaczono, że w lipcu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku we wszystkich grupach.

"Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zaobserwowano w jednostkach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 10 proc. wobec wzrostu o 1,9 proc. przed rokiem) oraz w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupowania +pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach+ (o 6,6 proc. wobec 10,2 proc. przed rokiem), jak również w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 5,6 proc. wobec 1,1 proc.)" - wyjaśnił urząd statystyczny.

"Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ najwyższy wzrost sprzedaży wykazały podmioty wchodzące w skład grupowania: +tekstylia, odzież, obuwie+ (o 16,7 proc.). W okresie styczeń-lipiec br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 7 proc. (wobec wzrostu o 5,1 proc. w 2016 r.)" - dodano.

 

Z kolei produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,5 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rok do roku o 6,7 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 1,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej