GUS: zbiory zbóż podstawowych i mieszanek spadną o 3-5 proc. w 2015 r.

ISBNews
opublikowano: 30-07-2015, 14:39

Zbiory zbóż podstawowych oraz mieszanek zbożowych mogą wynieść w tym roku 25,9-26,6 mln ton, co oznaczałoby spadek o 3-5% wobec ubiegłorocznego poziomu, szacuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2015 r. przedstawiają się następująco:  zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na 25,9-26,6 mln t, tj. od 3% do 5% mniej od zbiorów ubiegłorocznych" - czytamy w komunikacie.

GUS ocenia zbiory rzepaku i rzepiku na 2,6 mln t, tj. o około 21% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

Z kolei produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ponad 4,4 mln t, tj. o blisko 5% mniej od zbiorów ubiegłorocznych, podano także.

"Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 3,7 mln t, tj. o blisko 2% więcej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych" - napisał dalej Urząd.

GUS podał też, że zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t, tj. o 1% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane