Gwałtowna przecena na GPW szybko zjada zyski funduszy

Anna Borys
opublikowano: 22-01-2008, 00:00

Styczniowa fala wyprzedaży na GPW w błyskawicznym tempie pochłania zyski klientów funduszy inwestycyjnych. W ostatnim roku dodatni wynik udało się obronić tylko trzem funduszom inwestującym na GPW. Najlepszy był Noble Funds Subfundusz Noble Fund Akcji. Wartość jego jednostki inwestycyjnej w tym okresie wzrosła o 4,11 proc. Numer dwa to PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek. Jego klienci są w ostatnim roku 2,71 proc. na plusie. Pierwszą trójkę zamyka ING Akcji z wynikiem +0,10 proc.

Większość produktów niestety notuje spadek wartości portfela inwestycyjnego. Rekordzistą jest Pioneer Małych i Średnich Spółek. Wypracował on stopę zwrotu w ostatnim roku na poziomie -21,77 proc. Niewiele lepszy jest AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji. Zamyka on rok ze stratą na poziomie -21,56 proc. Do niechlubnej trójki dołączył także

Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego (-20,96 proc.).

W tym okresie cały rynek zachowywał się znacznie lepiej. WIG stracił 11,1 proc. Dobrze broniły się duże spółki. Blue chipy straciły 10,91 proc. Najszybciej zjeżdżał mWIG40, który zaliczył spadek na poziomie -21, 81 proc. Na jego tle znakomicie wygląda sytuacja najmniejszych firm. sWIG80 w ostatnim roku jest zaledwie 2,57 proc. na minusie.

Na szybki powrót do wzrostów nie ma co liczyć. Gracze bar-

dziej skupiają się na próbie

oszacowania dołka na giełdzie.

Chodzi o najniższy punkt

w trendzie spadkowym. W doł-

ku najbardziej opłaca się ku-

pować. Nie tylko akcje, ale

także i jednostki funduszy in-

westycyjnych. Niestety trud-

no go w praktyce namierzyć.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane