Gwałtownie rośnie deficyt budżetowy Wielkiej Brytanii

opublikowano: 22-10-2019, 12:01

Po niemal dekadzie oszczędności, brytyjski rząd zaczął bardziej zdecydowanie wydawać pieniądze co z miejsca znalazło odzwierciedlenie we wzroście potrzeb pożyczkowych.

Deficyt budżetowy w okresie od kwietnia do października, obejmujący pierwsze półrocze roku fiskalnego wzrósł aż o 22 proc. w ujęciu rocznym i wyniósł ogółem 40,3 mld funtów (52,2 mld USD). Według danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS), w samym tylko wrześniu dziura pogłębiła się do 9,4 mld funtów.

Funty brytyjskie
Bloomberg

Wydatki, w tym na inwestycje kapitałowe, wzrosły o 4,5 proc. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Wydatki departamentów zwiększyły się o prawie 6 proc., gdy rząd zwiększył nakłady na usługi publiczne, wyprzedzając prognozy dotyczące pełnego roku obrotowego. Dochody publiczne wzrosły natomiast o 2,8 proc.

Proste odniesienie do poprzednich lat sugeruje, że deficyt w latach 2019–2020 wyniesie około 50,4 mld funtów, co przekracza prognozy Urzędu ds. Odpowiedzialności Budżetowej.

Istnieją obawy, że wyjścia z UE bez umowy (tzw. hard brexit) może doprowadzić do wzrostu deficytu do 100 mld funtów i zadłużenia w kierunku 90 proc. PKB, poziomów ostatnio obserwowanych w latach 60. ubiegłego wieku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane