Czytasz dzięki

Gwałtownie wzrosły stawki przewozu towarów w transporcie lotniczym

opublikowano: 11-03-2020, 06:44

Stawki frachtu lotniczego gwałtownie wzrosły po tym, jak uziemienie wielu lotów pasażerskich w Azji spowodowało, że nadawcy przesyłek i ładunków starają się rezerwować ograniczone miejsca w samolotach towarowych, mając na uwadze wznowienie produkcji przemysłowej w Chinach, donosi Reuters.

Zwykle, jak wynika z danych branżowych, około połowa ładunków lotniczych przewożonych na całym świecie transportowana jest w ładowniach odrzutowców pasażerskich, a nie w dedykowanych do tego celu frachtowcach. Jednak znacząca redukcja lotów w odpowiedzi na wybuch epidemii koronawirusa sprawiła, że rynek jest bardziej zależny od przewoźników towarowych.

Freight Investor Services poinformował w notce aktualizacyjnej dla klientów, że ceny ładunków przewożonych na trasach z Chin do USA osiągnęły „nienormalne poziomy”, a ruch wewnątrz Azji wzrósł o 22 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Dane indeksu TAC pokazują, że stawki ładunków Chiny-USA wzrosły trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni do ponad 3,50 USD za kilogram.

Tak znacząca podwyżka cen przyniesie korzyści przewoźnikom i pomoże przewożącym ładunki azjatyckim liniom lotniczym, takim jak Cathay Pacific Airways, Korean Air Lines czy japońska ANA Holdings zrekompensować niektóre gwałtowne straty w przychodach wynikające z wstrzymania wielu lotów pasażerskich.

W Chinach Kontynentalnych liczba przybywających frachtowców wzrosła w ostatnich tygodniach, kiedy to  fabryki stopniowo wznawiają produkcję. Chiński organ ds. lotnictwa stwierdził, że liczba lotów frachtowców ma osiągnąć w tym tygodniu poziom 870, w porównaniu z 788 w tygodniu, który rozpoczął się 17 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu