Gwarancją BFG mogą być objęte depozyty SKOK Wołomin o wartości ok. 2,2 mld zł

PAP
opublikowano: 12-12-2014, 13:39

Suma depozytów SKOK Wołomin gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wynieść może około 2,2 mld zł - poinformował PAP Artur Zając, pełnomocnik zarządcy komisarycznego w SKOK Wołomin.

"Wedle naszej aktualnej wiedzy lista osób, która będzie objęta ochroną gwarantowaną, wynosić będzie około 60 tys. Konkretna liczba deponentów będzie podlegała weryfikacji przez BFG i będzie znana później" - powiedział w piątek PAP Zając.

"Szacunkowo suma gwarantowanych depozytów wynosić będzie 2,2 mld zł. Kwota ta cały czas podlega weryfikacji i przeliczeniu. W ostatnich dniach mieliśmy odpływy depozytów i teraz trzeba to przeliczyć" - dodał.

Zając poinformował, że portfel kredytowy SKOK Wołomin wynosi około 2,5 mld zł, a w strukturze kredytowej największy udział mają kredyty zabezpieczone hipoteką.

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała w piątek o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości SKOK Wołomin. Wniosek ten związany jest z utratą możliwości regulowania przez SKOK Wołomin swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków wobec deponentów.

Zgodnie z ustawą o BFG, gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości kasy.

Od listopada 2013 roku SKOK-i zostały objęte systemem gwarantowania depozytów. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tys. euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej kasie.

Według wcześniejszych informacji na koniec października 2014 r. pożyczki przeterminowane brutto stanowiły 79,8 proc. portfela kredytowego SKOK Wołomin.

SKOK Wołomin to jedna z największych spółdzielczych kas w Polsce.

Pod koniec czerwca 2014 roku suma bilansowa SKOK Wołomin wynosiła 3,1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu