Gwarancja może nie zadziałać

Anna Borys
opublikowano: 10-10-2008, 06:59

Polacy wierzą w struktury z gwarancją kapitału. Nie wiedzą, że jeśli ubezpieczyciel zbankrutuje, gwarancja przepada.

Na światowych giełdach dominują spadki. Gdy nie ma paniki, to i tak nastroje są kiepskie. Niektórych oszczędzających to nie rusza, bo inwestują w produkty strukturyzowane, z gwarancją kapitału. Nie dziwi zatem, że od początku bessy struktury rozchodzą się jak świeże bułeczki. W takich produktach Polacy trzymają już 10 mld zł. Niektóre lokaty oferują nawet więcej niż gwarancję kapitału. Można obejść podatek Belki, gdy klient dostaje produkt opakowany w polisę na życie i dożycie. W takich produktach zgromadzone jest około 3 mld zł.

Zdradliwe gwiazdki
Z daleka wszystko wygląda świetnie. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się, że w przypadku produktów strukturyzowanych opakowanych w polisę, gdy ubezpieczyciel zbankrutuje, gwarancja kapitału może nie zadziałać. Co się wtedy dzieje z oszczędnościami klientów?

— Klient dostanie gwarantowane 50 proc. wierzytelności, do kwoty nie większej niż równowartość w złotych 30 tys. EUR według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu ogłoszenia upadłości — wyjaśnia Katarzyna Biela z biura relacji zewnętrznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Wypłaty są finansowane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pozostała część oszczędności może przepaść.

Prawie niemożliwe
Prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel zbankrutuje, oczywiście jest niewielkie.

— Droga do bankructwa ubezpieczyciela jest bardzo długa, opiera się na wielu mechanizmach kontrolnych, które powiązane są z regulatorem, czyli Komisją Nadzoru Finansowego. Gdyby już coś takiego doszło do skutku, co jest bardzo mało prawdopodobne, istnieje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, przejmujący zobowiązania zakładów ubezpieczeń wobec ubezpieczonych zgodnie z zapisami ustawy w tym zakresie — mówi Mateusz Walczak, prezes New World Alterna- tive Investments.

Podobnego zdania jest KNF i inni dystrybutorzy produktów strukturyzowanych.

— Dziś sytuacja zakładów jest dobra i nie ma zagrożenia, że któryś z krajowych ubezpieczycieli zbankrutuje — mówi Katarzyna Biela.

— Ubezpieczalnie są mocno kontrolowane i muszą mieć w każdej chwili tyle kapitału, by móc pokryć wszystkie świadczenia. Tak więc nawet w przypadku upadłości coś tam jeszcze zostanie. Jest do podziału masa upadłościowa — wyjaśnia Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions.

Jego zdaniem, produkty strukturyzowane z gwarancją kapitału bez polisy na życie i dożycie są jeszcze bardziej ryzykowne.

— Struktury oferowane bezpośrednio jako papier wartościowy banku zagranicznego to jest dopiero ryzyko dla klienta. Kupuje on np. obligacje Merrill Lynch i nie chroni go nic. Jak bank pada, to klient czeka w kolejce. W przypadku struktur opakowanych w polisę to ryzyko bierze na siebie ubezpieczalnia — dodaje Maciej Kossowski.

Świat się zmienia
Rynek pokazał, że to, co jest możliwe, nawet bardzo mało prawdopodobne, prędzej czy później się zdarzy — to tylko kwestia czasu. Jeszcze na początku 2007 r. w "PB" pisaliśmy, że w prospektach funduszy jest zapis, że w przypadku bardzo dużych umorzeń TFI mogą zawiesić odkupywanie jednostek inwestycyjnych. Wtedy wydawało się, że to niemożliwe. Wydawało się, że to czysto teoretyczny zapis. Wówczas trudno było kupić jednostki funduszy, nikt nie myślał o ich sprzedawaniu. Nie minął rok i stało się. Wiele towarzystw funduszy inwestycyjnych posiłkowało się kredytami bankowymi, by nie zawieszać umarzania jednostek inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gwarancja może nie zadziałać