Gwarancje dla MSP z krótką historią

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 07-03-2017, 22:00

Jeszcze przez osiem miesięcy przedsiębiorcy mogą starać się o pieniądze z unijnego programu Cosme.

Mali gracze, którzy starają się o kredyt w banku, napotykają często na problemy, bo nie mają np. odpowiednich zabezpieczeń lub posiadają krótką historię kredytową. Rozwiązaniem dla nich mogą być gwarancje z unijnego programu Cosme, które zabezpieczają spłatę 80 proc. wartości kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Co ważne, maksymalna kwota zadłużenia nie może przekroczyć 600 tys. zł. Gwarancje oferują do końca października banki, które współpracują z BGK. Są to: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Pekao, BOŚ Bank, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz SGB-Bank i zrzeszone z nim banki spółdzielcze.

— Dużą zaletą gwarancji Cosme jest prosta procedura ich uzyskania i brak komponentu pomocy publicznej. Wniosek o gwarancję firma składa razem z wnioskiem o kredyt. W porównaniu z innymitego typu zabezpieczeniami, Cosme jest najmniej sformalizowanym instrumentem finansowym na polskim rynku — ocenia Halina Wiśniewska, dyrektor centrum poręczeń i gwarancji BGK. Zwraca też uwagę na stosunkowo niską prowizję za udzielenie gwarancji, która wynosi 1 proc. w skali roku. Warto podkreślić, że z instrumentu mogą skorzystać wszyscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, w tym również wykluczeni z pomocy de minimis. Chodzi m.in. o firmy transportowe, wytwarzające produkty rolne oraz działające w sektorze rybołówstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu