Gwiazdowski: system podatkowy w Polsce trzeba zmieniać kompleksowo

Polska Agencja Prasowa SA
10-11-2005, 13:34

Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha uważa, że system podatkowy w Polsce trzeba zmieniać kompleksowo. Jego zdaniem, zaproponowane w expose  premiera Kazimierza Marcinkiewicza reformy punktowe w systemie podatkowym są niewystarczające.

Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha uważa, że system podatkowy w Polsce trzeba zmieniać kompleksowo. Jego zdaniem, zaproponowane w expose  premiera Kazimierza Marcinkiewicza reformy punktowe w systemie podatkowym są niewystarczające.

    Premier zapowiedział m.in. wprowadzenie dwóch stawek w podatku dochodowym od osób fizycznych: 18 proc. i 32 proc. z kwotą wolną od podatku oraz zniesienie od 2006 r. podatku od zysków kapitałowych.

    "Trzeba mieć wizję tego, jak całościowo skonstruować instrumenty ściągania podatków i zbilansować dochody i wydatki budżetu" - powiedział Gwiazdowski.

    W odniesieniu do zapowiedzianego zniesienia od 2006 r. podatku od zysków kapitałowych dodał, że problemem w Polsce nie jest nadmierne opodatkowanie kapitału, ale nadmierne opodatkowanie pracy.

    Gwiazdowski przypomniał, że gdy na początku lat 90. Centrum im. Adama Smitha postulowało wprowadzenie podatku liniowego, nikt w Polsce nie traktował tego postulatu poważnie. "Dziś uważamy, że nawet reforma w zakresie podatku liniowego w Polsce nie wystarczy" - dodał.

    Jak wyjaśnił, mimo iż brzmi to kontrowersyjnie, podatek dochodowy powinien w ogóle zostać zlikwidowany. "Jego istota to opodatkowanie różnicy pomiędzy przychodami a kosztami. Taka konstrukcja podatku powoduje, że w drugiej połowie XX w. mile widziana stała się rozrzutność" - powiedział.

    Dodał, że kwestia opodatkowania rent i emerytur czy wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej jest zabiegiem nielogicznym z punktu widzenia budżetu. "Jest to w istocie opodatkowanie wcześniejszych wydatków budżetu, czyli ich częściowe odzyskiwanie" - wyjaśnił. "Można po prostu wypłacać mniej i zaoszczędzić na transferach, naktórych zarabiają banki" - dodał.

    W czwartkowym expose premier wysunął także postulat "solidarnej polityki gospodarczej".

    "Najbardziej solidarną polityką gospodarczą jest polityka liberalna" - powiedział PAP Gwiazdowski.

    "Udowodniła to obniżka podatków w USA w czasie prezydentury Reagana. W jej wyniku okazało się, że wzrosły wpływy do budżetu z podatków odprowadzanych przez ok. 5 proc. najbogatszych obywateli USA, natomiast obniżyły się wpływy do budżetu z podatków pochodzących od najuboższych" - powiedział.

    Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd podejmie działania zmierzające do podnoszenia kwalifikacji przez osoby obecnie bezrobotne oraz wprowadzi nowoczesny program kształcenia ustawicznego, doskonalenia i aktywizacji zawodowej.

    "Nie wystarczy ludzi kształcić, trzeba ich wykształcić" - skomentował Gwiazdowski. "Tymczasem nasz system edukacyjny jest skrojony pod lobby nauczycielskie i urzędnicze, a nie potrzeby uczniów, studentów i rynku pracy" - dodał. Jak wyjaśnił, w Polsce konieczne jest wprowadzenie do systemu kształcenia elementów rynkowych. "Państwo powinno finansować naukę, ale nie budynki szkolne, czy pensje nauczycieli" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gwiazdowski: system podatkowy w Polsce trzeba zmieniać kompleksowo