Gwiazdy piłki nożnej świętują 50. urodziny Unii Europejskiej

opublikowano: 12-03-2007, 16:31

Gwiazdy europejskiej piłki nożnej zmierzą się we wtorek z drużyną Manchester United, by uczcić 50. urodziny Unii Europejskiej oraz 50. rocznicą udziału drużyny z Manchesteru, jako pierwszego brytyjskiego klubu, w europejskich rozgrywkach UEFA.

W tym nietypowym wydarzeniu, z którego zyski zostaną przekazane na cele charytatywne wezmą udział takie sławy piłki nożnej jak kapitanowie Barcelony i Liverpoolu, Carles Puyol i Steven Gerrard, oraz gościnnie trzy gwiazdy brazylijskiego futbolu - Ronaldinho, Ronaldo i Juninho Pernambucano. Niestety w skompletowanym przez trenera zwycięskiej drużyny mistrzostw świata, Włocha Marcello Lippi składzie drużyny Europe XI nie zagra żaden Polak, ani inny piłkarz z Europy Wschodniej.

"Wszystkie bilety zostały już sprzedane" - cieszył się w poniedziałek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso prezentując we wtorek wspólną inicjatywę Komisji Europejskiej i UEFA. "Ten wielki mecz piłki nożnej to wspaniały sposób na uczczenie 50. rocznicy stworzenia Unii Europejskiej. Dzięki wspólnej pasji oraz językowi, który wszyscy rozumieją, będzie to dla Europejczyków szczególnego rodzaju inspiracją" - dodał szef KE.

Od towarzyszącemu mu na konferencji prasowej Michela Platiniego, przewodniczący UEFA, Barroso dostał koszulkę z cyfrą "27". "Wydaje mi się, że to liczba członków Unii Europejskiej" - żartował Platini. "Tak, tak się składa, że ma Pan rację" - odpowiedział Barroso, zapewniając, że na meczu będzie tylko kibicem i nie zobaczymy go na murawie.

Obok żartów, konferencja prasowa była okazją, by poruszyć problem rosnącej przemocy wśród kibiców na europejskich boiskach.

"Futbol w swoim najlepszym wydaniu jest nośnikiem podstawowych wartości europejskich: praworządności, szacunku dla innych, wolności słowa, pracy zespołowej i solidarności" - powiedział Platini. "Ale od 40 lat nie udało się rozwiązać takich problemów jak przemoc, korupcja, dyskryminacja czy doping" - dodał. Ta była gwiazda francuskiego futbolu zaapelowała do Barroso, by Komisja Europejska zastanowiła się jak może pomóc w zwalczaniu rosnącej przemocy wśród kibiców. UEFA sama nie ma kompetencji, by ten problem rozwiązać, może co najwyżej rozmawiać z odpowiedzialnymi za sprawy bezpieczeństwa władzami narodowymi, tłumaczył Platini. 25 marca odbędzie się w tej sprawie konferencja UEFA z udziałem narodowych szefów policji.

"Sprawy sportu nie są też w kompetencjach KE, sport należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich" - przyznał Barroso. Zapewnił jednak, że KE będzie odgrywała rolę "pośrednika" pomiędzy państwami UE na forum unijnej Rady ministrów, by "wymieniać doświadczenia i najlepsze praktyki" jak poszczególne kraje radzą sobie z problemem chuligańskich pseudokibiców. Ponadto KE przygotuje na ten temat tzw. "białą księgę", czyli dokument o naturze analityczno-refleksyjnej.

Wtorkowy mecz zostanie rozegrany między drużyną Manchester United a Europe XI pod opieką trenera zwycięskiej drużyny mistrzostw świata, Włocha Marcello Lippi. W skompletowanej przez niego drużynie Europe XI zagrają m. in.: Olivier Kahn, Gregory Coupet, Iker Casillas, Paolo Maldini, Jamie Carragher, Eric Abidal, Lilian Thuram, Carles Puyol, Marco Materazzi, Fabio Grosso, Gianluca Zambrotta, Steven Gerrard, Juninho Pernambucano, Florent Malouda, Luis Miguel, Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo, Ronaldinho, Ronaldo, Alessandro Mancini, Zlatan Ibrahimovic i Henrik Larsson.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dlaczego w europejskiej ekipie nie zagra ta czy inna sława, Lippi zapewniał na konferencji prasowej, że kompletował zespół w taki sposób, by pokonał drużynę Manchester United, żałując, że mógł wybrać jedynie jedenastu zawodników. "Szkoda, że na udział nie zgodził się Zinadine Zidane" - dodał.

Trener Lippi zaproponował byłemu kapitanowi reprezentacji Francji występ, jednakże ten odmówił. Zidane zakończył karierę niesławnym występem w finale mistrzostw świata w Niemczech - nie dotrwał do końca spotkania bowiem uderzył głową włoskiego obrońcę Marco Materazziego. Lippi powołał Włocha na mecz z Manchesterem United.

25 marca 2007 roku przypada 50. rocznica podpisania Traktatu Rzymskiego, będącego fundamentem współczesnej Unii Europejskiej. Mecz piłkarski w Manchesterze będzie najważniejszym wydarzeniem w ramach obchodów tej rocznicy w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie to zbiega się 50. rocznicą pierwszego meczu piłkarskiego, rozegranego przez drużynę angielską w europejskich rozgrywkach zorganizowanych pod auspicjami UEFA.

äCieszę się, że będziemy mogli gościć tak wiele gwiazd i przyjaciół na stadionie Old Trafford i wspólnie wziąć udział w obchodach rocznicy dwóch tak znaczących wydarzeń." - powiedział reprezentujący Manchester United Sir Bobby Charlton.

Inga Czerny (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gwiazdy piłki nożnej świętują 50. urodziny Unii Europejskiej