Czytasz dzięki

Gwiazdy sportu na otwarciu hali w Zakopanem

Barbara Warpechowska
opublikowano: 08-09-2016, 22:00

Wielofunkcyjny obiekt widowiskowo-sportowy w zimowej stolicy Polski wykonano w technologii budownictwa pasywnego.

Inwestycję na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu (COS) — Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem zrealizował Oddział Południowy Mostostalu Warszawa.

Od zawarcia umowy upłynęły niecałe dwa lata. Na uroczystym otwarciu (7 września) oprócz polityków i wykonawców nie zabrakło gwiazd sportów zimowych z Justyną Kowalczyk, Kamilem Stochem i całą kadrą narodową skoczków na czele. W ramach kontraktu wykonawca przebudował także niektóre budynki w tej części miasta i połączył je łącznikami z halą. W nowym obiekcie można przeprowadzić trening, wziąć udział w grach zespołowych, zagrać w tenisa ziemnego. Przewidziano również możliwość organizacji imprez kulturalnych i targów. Takiego miejsca na Podhalu brakowało.

— Dotychczas u podnóża polskich Tatr nie było ośrodka przystosowanego do obsługi zarówno imprez sportowych, jak i konferencji czy wydarzeń kulturalnych. Sportowcy przyjeżdżający do Zakopanego mieli do dyspozycji starą halę z lat 60., która nie spełniała oczekiwań sportu profesjonalnego — powiedział podczas otwarcia José Ángel Andrés Lopéz, wiceprezes Mostostalu Warszawa.

Hala Centralnego Ośrodka Sportu jest najwyżej położonym krytym obiektem sportowym w Polsce. Poziom 0 budowy znajduje się 901,65 m n.p.m. Budynek jest połączony z internatem i pływalnią za pomocą przewiązki (łącznik ponad ulicą).

W hali największą powierzchnię zajmuje wygłuszona sala sportowa wykończona parkietem z klonu kanadyjskiego, przystosowana do rozgrywek koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki i futsalu (piłka nożna halowa pięcioosobowa) zgodniez wymaganiami związków sportowych.

Znajdują się tutaj także siłownia, sale treningowe do zapasów i judo, sala fitness, 60-metrowa tartanowa bieżnia ze skocznią w dal i do trójskoku oraz zaplecze z szatniami. Obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest także przykładem zastosowania nowoczesnego systemu ogrzewania.

— Budynek został wykonany w technologii budownictwa pasywnego i uzyskał certyfikat Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego przy Politechnice Krakowskiej, a to oznacza, że potrzebuje mniej energii cieplnej i w konsekwencji mniejsze będą koszty jego eksploatacji. Hala jest ogrzewana za pomocą instalacji solarnej oraz ciepła pobieranego z gruntu. W tym celu wykonaliśmy 30 odwiertów po 100 m każdy. Dodatkowe zabezpieczenie w systemie grzewczym budynku zapewnia układ kotłów gazowych — podkreślał Janusz Stanaszek, dyrektor Oddziału Południowego Warszawa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane