H&M wstrzymuje zamówienia w Birmie

PAP
opublikowano: 08-03-2021, 14:19

Drugi co do wielkości sprzedawca odzieży na świecie stwierdził w poniedziałek, że był zszokowany brutalnością wobec protestujących w Mjanmie (Birmie) i wstrzymał składanie nowych zamówień w tym kraju, pisze Reuters.

Hennes&Mauritz (H&M)
Hennes&Mauritz (H&M)
Hollie Adams

Według ONZ, w zeszłym tygodniu w trakcie brutalnie tłumionych demonstracji przeciwko przeprowadzonemu przez armię zamachowi stanu, z rąk służb porządkowych zginęło ponad 50 osób.

H&M ma ok. 45 bezpośrednich dostawców w Birmie. Zaopatruje się w tym kraju od siedmiu lat.

“Chociaż powstrzymujemy się od podejmowania jakichkolwiek natychmiastowych działań, w tym momencie wstrzymaliśmy składanie nowych zamówień. Wynika to z nieprzewidywalnej sytuacji ograniczającej nasze możliwości dotyczących produkcji, infrastruktury, importu surowców i transportu gotowych wyrobów” - stwierdziła szwedzka firma w oświadczeniu.

Serkan Tanka, country manager odpowiedzialny za birmański rynek, dodał, że H&M jest bardzo zaniepokojony sytuacją w kraju i prowadzi dialog z agencjami ONZ, dyplomatami, ekspertami ds. praw człowieka, związkami zawodowymi i innymi międzynarodowymi firmami.

Przemysł odzieżowy w Birmie jest mniej rozwinięty niż w sąsiednich krajach - Bangladeszu, Chinach i Tajlandii, jednak sektor ma znaczny udział w gospodarce. W ok. 600 zlokalizowanych w Birmie fabrykach w 2020 roku zatrudnionych było 450 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane