Hahn: UE pomoże Ukrainie, jeśli będą warunki dla rozwoju gospodarki

PAP
opublikowano: 27-11-2014, 14:45

Unia Europejska jest gotowa pomagać Ukrainie, ale władze tego kraju powinny stworzyć warunki do rozwoju gospodarczego - powiedział w czwartek w Kijowie komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

"Jesteśmy gotowi pomagać Ukrainie i jej przywódcom politycznym w kwestiach rozwoju państwa, w szczególności z punktu widzenia gospodarki. Chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie dobrych warunków życia. Myślę, że to jest najważniejsze w obecnej chwili" - powiedział Hahn dziennikarzom.

Wskazał, że powinny zostać podjęte kroki w tym kierunku zgodnie z umową o stowarzyszeniu zawartą przez Ukrainę i UE. Ukraina powinna zmienić klimat biznesowy, bo inwestorzy zagraniczni są zainteresowani przybyciem lub powrotem na Ukrainę - apelował komisarz. "Myślę, że jeśli zostanie to zrealizowane, to Ukraina automatycznie przybliży się do Europy" - ocenił.

Na pytanie, czy widzi Ukrainę w składzie UE, komisarz odparł: "To zależy od Ukrainy jako państwa. My możemy tylko pomóc i okazywać wsparcie, przy spełnieniu pewnych warunków".

Hahn wyjaśnił, że spotkał się już w Kijowie z przedstawicielami partii politycznych, w tym opozycyjnych. Według jego wrażenia "wszystkie strony chcą poprawić sytuację i są świadome, że bardzo ważne, konieczne jest osiągnięcie konkretnych rezultatów".

"UE gotowa jest pomagać, ale wszystko zależy od władz ukraińskich" - podkreślił.

Wizyta Hahna w Kijowie potrwa dwa dni. Unijny komisarz przeprowadzi m.in. rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem. Wspólnie z tym ostatnim podpisze umowę o finansowaniu rozwoju polityki regionalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane