Hakerzy z Korei Północnej ukradli ponad 300 mln USD na broń nuklearną i rakiety

opublikowano: 09-02-2021, 07:41

W ubiegłym roku hakerzy z Korei Północnej ukradli setki milionów dolarów w celu pozyskania funduszy na sfinansowanie programów nuklearnego i rakiet balistycznych, wynika z poufnego raportu ONZ, do którego dotarło CNN.

Autorzy dokumentu z Panelu Ekspertów ONZ ds. Korei Północnej oskarżają reżim Kim Dzong Una o przeprowadzenie „działań przeciwko instytucjom finansowym oraz giełdom wirtualnych pieniędzy” w celu pozyskania pieniędzy na finansowanie programów zbrojeniowych. Jeden z krajów należących do ONZ twierdzi, że między 2019 i listopadem 2020 roku północnokoreańscy hakerzy ukradli wirtualne aktywa o wartości 316,4 mln USD.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że kradzieże dokonywane przez hakerów mają odciążyć finanse państwa w sytuacji spadku napływu zagranicznych walut w związku z zamknięciem granic z powodu pandemii. Wskazują, że od lipca 2020 roku wstrzymano eksport węgla, który w 2019 roku przyniósł 370 mln USD i był największym źródłem dewiz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnnc.com

Polecane