Halicki: w Polsce ma powstać ok. 45 tys. km sieci szerokopasmowej

ISBnews
06-10-2014, 14:18

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki potwierdza wcześniejsze doniesienia "Pulsu Biznesu". W Polsce w ramach Narodowego Planu Szerokopasmowego ma powstać ok. 45 tys. km sieci szerokopasmowej. Ma nadzieję, że to zadanie zostanie wykonane w ciągu najbliższego roku.

Zobacz więcej

Andrzej Halicki Marek Wiśniewski

Halicki uczestniczył w poniedziałek w Gdańsku w konferencji z okazji zakończenia budowy regionalnej sieci szerokopasmowej pn. „Szerokopasmowe Pomorskie". Dzięki realizacji tego projektu, ok. 100 tys. osób z 253 miejscowości w 66 gminach i 16 powiatach uzyskało dostęp do światłowodowego szerokopasmowego internetu. W ciągu 3 lat wybudowano 1818 km sieci szkieletowej i dystrybucyjnej.

Minister powiedział, że Pomorskie jest jednym z dwóch województw (wraz z Lubuskiem), gdzie ten pierwszy etap budowy sieci został „tak sprawnie zrealizowany”. Dodał, że w drugim etapie będą wykonywane projekty w poszczególnych miejscowościach i gminach. „Żeby dotrzeć do domów, trzeba jeszcze zrealizować wiele dziesiątków projektów lokalnych” – wyjaśnił.

Jak zauważył, w pozostałych regionach „wygląda to zdecydowanie gorzej; są województwa, gdzie nie wbito jeszcze łopaty”. W związku z tym będą analizowane przyczyny wolniejszego tempa prac.

Samorząd pomorski zrealizował projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego wraz z firmą Orange Polska SA.

Uczestnicząca w konferencji wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel poinformowała, że w latach 2014-2020 planowana jest budowa sieci dostępowej do poszczególnych użytkowników. „Chcemy aby cały kraj był w zasięgu szerokopasmowego dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a połowa kraju nawet o prędkości 100 Mb” - dodała.

Podkreśliła, że w Pomorskiem z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” są realizowane 32 projekty, dzięki którym ma powstać ponad 4 tys. km sieci informatycznej.

Marszałek województwa, Mieczysław Struk mówił, że zakończony projekt „ma fundamentalne znaczenie w budowie społeczeństwa informacyjnego województwa pomorskiego”. „Zależało nam na tym aby zapewnić dostęp do światłowodowej sieci szerokopasmowej mieszkańcom wsi, zlikwidować +białe plamy+ i uciekać przed wykluczeniem cyfrowym” – tłumaczył.

Jest on przekonany, iż realizacja projektu umożliwi mieszkańcom wykorzystanie narzędzi informatycznych w codziennym życiu i zapowiedział, że prace będą kontynuowane. W latach 2014-2020 stały dostęp do internetu ma uzyskać kolejne ok. 240 tys. osób.

Koszt realizacji projektu „Szerokopasmowe Pomorskie" to ok. 156 mln zł, z czego spółka Orange zainwestowała ok. 100 mln zł a 36 mln zł pochodziło z funduszy unijnych.

Prezes Orange Polska SA, Bruno Duthoit zaznaczył, że powstała sieć ma charakter otwarty i operatorzy lokalni mają możliwość wykorzystania jej do celów komercyjnych. W ramach sieci powstało 220 punktów dostępowych, a 33 obiekty - dzięki doprowadzeniu sieci światłowodowej - uzyskały możliwość dostarczania usług szerokopasmowych, czyli internetu o prędkości powyżej 30 Mb\s.

Podano, że wybudowana z wykorzystaniem najnowszych technologii sieć światłowodowa, umożliwia stworzenie platformy pod rozwój przyszłych ultranowoczesnych sieci, w tym np. FTTH (fiber to the home - światłowód do domu, w których światłowód doprowadzony do domu użytkownika oferuje prędkości powyżej 1 Gb/s. Każdy operator będzie mógł przyłączyć do niej własną sieć dostępową i świadczyć usługi internetu szerokopasmowego mieszkańcom regionu.

W przyszłym roku zakończone mają być też projekty budowy sieci szerokopasmowych Polski Wschodniej oraz w województwach: śląskim, małopolskim, mazowieckim i łódzkim. Jak informuje MAC, kończą się prace w Wielkopolsce j na Dolnym Śląsku. Do 4 września br. w ramach 14 tzw. dużych projektów regionalnych wybudowano ok. 7 tys. km sieci szerokopasmowego internetu.

Realizacja projektów budowy szybkiego internetu jest priorytetem Narodowego Planu Szerokopasmowego przyjętego 8 stycznia 2014 r. przez Radę Ministrów. Program jest strategią rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Halicki: w Polsce ma powstać ok. 45 tys. km sieci szerokopasmowej