Hałka: opłata paliwowa nie jest przyczyną wzrostu cen paliw

01-04-2004, 13:52

- Nieprawdą jest stwierdzenie, że na skutek wprowadzenia opłaty paliwowej nastąpił wzrost cen paliw. Podwyżki cen paliw wynikają ze wzrostu marży nakładanej przez producentów, importerów lub sprzedawców. Wzrastają też ceny paliw na rynkach światowych – oświadczył w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Wojciech Hałka.

Opłata paliwowa ma stałą wysokość i wynosi 105 zł za tonę paliwa, czyli 9 gr za litr. Hałka przytoczył dane biura Reflex, z których wynika, że od 26 lutego do 5 marca benzyna bezołowiowa zdrożała na rynku międzynarodowym o 2,2 proc., olej napędowy o 3,68 proc., a olej opałowy o 2,1 proc.

Wiceminister infrastruktury podkreślił, że dzięki wprowadzeniu opłaty paliwowej możliwe będzie wykorzystanie środków UE na budowę autostrad. Według Hałki, w latach 2004-2006 Polska otrzyma z Unii łącznie 1,74 mld EUR na budowę dróg. Wkład polski, który pokryją pieniądze z opłaty paliwowej, sięgnie 1 mld zł.

Hałka odpowiedział na interpelację posłów PSL-PBL, według których w wyniku wprowadzenia opłaty paliwowej ceny stosowanego w rolnictwie oleju napędowego wzrosły ostatnio o 20 proc. Ich zdaniem, rolnicy nie powinni ponosić skutków tej opłaty w zakresie, w jakim używają paliwa do prac polowych. Posłowie PSL-PBL postulują wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na rekompensat wzrostu cen paliw w rolnictwie.

Hałka poinformował posłów, że rząd chce przeciwdziałać skutkom podwyżek cen paliw w rolnictwie. Rolnicy otrzymali na pierwsze półrocze 2004 r. bony paliwowe na kwotę 22,4 zł za 1 ha użytków rolnych. Mogą też korzystać z niskooprocentowanych kredytów nawozowych, a od 1 maja wejdzie w życie ustawa o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.

Hałka poinformował, że zwolnienie rolników z opłaty paliwowej byłoby bardzo skomplikowane. Nie można bowiem skutecznie kontrolować, które paliwo jest wykorzystywane w celach ściśle rolniczych. Nie ma też możliwości specjalnego oznaczenia paliwa rolniczego.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hałka: opłata paliwowa nie jest przyczyną wzrostu cen paliw