Hammond: plan premier May jest najlepszy

opublikowano: 28-11-2018, 13:25

Wszystkie formy brexitu pogorszą sytuację Wielkiej Brytanii, ale plan Theresy May jest najlepszy, uważa Philip Hammond, kanclerz skarbu.

Philip Hammond
Zobacz więcej

Philip Hammond fot. REUTERS_Ruben Sprich_Forum

Analizy resortu skarbu wskazują, że wyjście z Unii Europejskiej może w ciągu piętnastu lat zmniejszyć wielkość brytyjskiej gospodarki nawet o 3,9 proc. wobec tego jaka byłaby pozostając w tym bloku polityczno-gospodarczym.

Najnowsze szacunki sugerują, że brexit bez umowy może zmniejszyć PKB Wielkiej Brytanii nawet o 9,3 proc. Szacunki brytyjskiego skarbu nie zawierają informacji na temat potencjalnego gotówkowego  wpływu brexitu na gospodarkę, ale niezależni eksperci stwierdzili, że 3,9 proc. PKB będzie odpowiadało około 100 mld funtów rocznie do 2030 r.

Raport obejmuje prawdopodobny wpływ propozycji uzgodnionych przez Radę Ministrów w lipcu i określa w Białej Księdze alternatywne scenariusze członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym w stylu norweskim, kanadyjską umowę o wolnym handlu z UE i brexit bez umowy.

Stwierdza, że ​​PKB we wszystkich scenariuszach brexitu będzie niższy po 15 latach niż w przypadku członkostwa w UE w tym okresie. We wszystkich przypadkach dochód narodowy zostanie zmniejszony, jeśli migracja z Europy zostanie ograniczona z obecnych poziomów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu