Hamryszczak: sektor lotniczy inspiracją dla innowacji w innych branżach

PAP
opublikowano: 09-05-2017, 19:42

Sektor lotniczy i innowacje, które powstają w jego obrębie są inspiracją dla przemysłu motoryzacyjnego, energetycznego, a także kosmicznego – uważa wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

We wtorek w Jasionce k. Rzeszowa rozpoczęły się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Hamryszczak wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z reprezentantami regionów lotniczych z kilku krajów Europy.

„Przemysł lotniczy odgrywa w Polsce kluczową rolę. Na jego rzecz pracuje ok. 130 przedsiębiorstw. Natomiast bezpośrednio w samym sektorze ponad 40 firm zatrudniających ponad 20 tys. pracowników” – przypomniał wiceminister rozwoju.

Hamryszczak podkreślił, że przemysł lotniczy „został wskazany w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako sektor wspierany zarówno z poziomu krajowego, jak i poziomu regionalnego”.

Z kolei marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że targi to szukanie nowych „obszarów współpracy i nowych powiązań kooperacyjnych”.

„Podkarpacie na tych inwestorów w dalszym ciągu czeka. Chcemy, aby ta wartość dodana z tego wydarzenia miała dla nas doświadczenie z pozyskiwaniem inwestorów związanych z wysokimi technologiami, innowacjami. Aby mogły się tworzyć trwałe miejsca pracy w przemyśle” – mówił Ortyl.

Natomiast Thilo Schoenfeld z Aerospace Valley przypomniał, że do Rzeszowa przyjechał po raz pierwszy 10 lat temu.

„Wtedy zaczynaliśmy naszą współpracę (z klastrem Dolina Lotnicza-PAP). Pamiętam małe lotnisko, były może trzy loty do Warszawy dziennie. Teraz widzę ogromny postęp. Cieszę się, że udało się zorganizować tutaj to spotkanie” - dodał.

Schoenfeld zaznaczył, że formuła targów, czyli spotkania BtoB jest bardzo skuteczna i owocna. „Cieszę się, że będziemy mogli brać udział w takich sesjach, w spotkaniach między małymi, średnimi firmami a dużymi” - powiedział.

Jurgen Vogel z klastra lotniczego BavAIRia zwrócił natomiast uwagę, że ważne jest, aby tego typu imprezy stały się regularne.

„To jest możliwe, jeśli mamy wsparcie finansowe organizacji. Biznes potrzebuje stałości, bez tego wszystko się rozpada” - stwierdził.

Z kolei Paolo Casalino dyrektor biura regionu Apulia (Włochy) w Brukseli zaznaczył w swojej wypowiedzi, że sektor lotniczy jest tą branżą, które może integrować różne regiony w UE.

Przedstawiciel rzeszowskiego klastra Dolina Lotnicza Mieczysław Majewski podkreślił natomiast, że branża będzie rozwijała się w coraz szybszym tempie. „Nie mamy się czego obawiać, przemysł 4.0 nas nie zaskoczy. Czujemy głęboki oddech tych zmian, który niesie ten nowy przemysł, ale się nie boimy” - przekonywał Majewski.

W targach bierze udział ponad 160 firm z 25 krajów. Wśród nich są takie koncerny jak Pratt&Whitney, Lockheed Martin, Airbus, Safran czy Polska Grupa Zbrojeniowa. Impreza potrwa to czwartku.

W Jasionce spotkają się liderzy przemysłu lotniczego i obronnego z całego świata. Będą mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, bo celem targów jest przede wszystkim integracja środowiska lotniczego oraz rozwinięcie i wzmocnienie współpracy małych i średnich firm z dużymi, które produkują samoloty, silniki lotnicze.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Hamryszczak: sektor lotniczy inspiracją dla innowacji w innych branżach