Handel chce ulg w darowiznach

WIS
opublikowano: 02-06-2009, 00:00

Firmy apelują do Ministerstwa Finansów o dalsze zmiany podatkowe ułatwiające przekazywanie darowizn żywnościowych.

Firmy apelują do Ministerstwa Finansów o dalsze zmiany podatkowe ułatwiające przekazywanie darowizn żywnościowych.

Na początku roku weszły w życie długo oczekiwane przez branżę spożywczą przepisy zwalniające z podatku VAT firmy, które przekazują organizacjom pożytku publicznego darowizny w postaci produktów żywnościowych. Zgodnie z przyjętymi zmianami podatnicy mogą teraz zaliczyć taką darowiznę do kosztów uzyskania przychodu. To jednak zdaniem firm nie jest wystarczające. Dlatego przedstawiciele branży wystosowali list do Ministerstwa Finansów z prośbą o jednoznaczną interpretację wprowadzonych z początkiem roku przepisów prawa podatkowego w zakresie nieodpłatnego przekazywania żywności oraz o dalsze ich zmiany. Jednym z podnoszonych postulatów jest objęcie korzystnymi zapisami ustawy o VAT nie tylko producentów żywności, ale także jej dystrybutorów, m.in. sieci handlowe.

Kampanię w tej sprawie koordynuje Federacja Polskich Banków Żywności we współpracy m.in. z Kraft Foods Polska, Nestle i Unileverem.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza obecnie 26 banków żywności. Jej misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w Polsce przez działalność własną i wspieranie członków federacji. Odbiorcami banków żywności są różne organizacje pozarządowe, dziecięce placówki budżetowe i instytucje pomocy społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy