Handel i ropa to typy analityków

Sebastian Gawłowski, MZ
opublikowano: 02-01-2008, 00:00

W tym roku zyski ma zapewnić sektor handlowy z Bomi na czele oraz ropa z Petrolinvestu — wynika z ankiety „PB”.

Teraz do akcji trzeba podchodzić wybiórczo

W tym roku zyski ma zapewnić sektor handlowy z Bomi na czele oraz ropa z Petrolinvestu — wynika z ankiety „PB”.

Jak co roku zapytaliśmy 30 analityków giełdowych o ich typy spółek, w które warto zainwestować długoterminowo i spekulacyjnie, a których unikać w 2008 r. Specjaliści wskazali również najbardziej perspektywiczne branże. Największe nadzieje analitycy pokładają w Bomi i Petrolinveście. Naftowa spółka Ryszarda Krauzego, a także Ponar i Wilbo zostały królami spekulacji. Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w kilkuletniej historii naszej ankiety analitycy wskazali, że należy unikać całego rynku akcji. W 2008 r. inwestorzy muszą więc uzbroić się w mocne nerwy i unikać Boryszewa oraz eCardu.

Ankieta była anonimowa. Analitycy mogli wskazać po kilka spółek w każdej kategorii. Odpowiedzi były spontaniczne. Oprócz spółek pojawiały się tam także sugestie.

Króluje konsumpcja

Rok temu w ankiecie brylowały Ciech i PKO BP. Obecnie analitycy pokładają największą wiarę w rosnącą konsumpcję. Nic więc dziwnego, że ankietę wygrało Bomi. Specjaliści są pod wrażeniem ostatnich informacji o mariażu sieci delikatesów z firmami dystrybucyjno-handlowymi: Rabatem Pomorze i Rastem. Inni przedstawiciele sektora handlowego, który dostał najwięcej głosów w kategorii „najbardziej perspektywiczna branża”, to Alma, Emperia, Amrest, Sfinks i Gino Rossi.

Analitycy liczą też na wzrost w związku z inwestycjami. Dlatego kilku przedstawicieli w najbardziej prestiżowej kategorii ma branża budowlano-deweloperska (Polnord, Budimex, BBI Development) oraz IT (Asseco, Qumak Sekom, ABG Spin). Warto też zwrócić uwagę na DGA, które ma zarobić na doradzaniu w staraniach o 80 mld EUR z pieniędzy unijnych. Specjaliści wskazali też dwóch potencjalnych debiutantów: Polsat Cyfrowy i Grupę Kościuszko.

Piramidy finansowe

Petrolinvest zwyciężył w dwóch kategoriach: długoterminowej i spekulacyjnej. Analitycy liczą, że spółka zrealizuje strategię i znajdzie ropę naftową na swoich kazachskich terenach. Zalecają również grę pod możliwą emisję z prawem poboru. Dla graczy z żyłką hazardową ankietowani mają propozycję — to akcje Ponaru. Historia notowań spółki pokazuje, że jak rośnie, to od razu kilkaset procent. Buduje też grupę ze spółek (FAM, Relpol), których notowania również mają tendencje do dynamicznych zmian. Do gry pod przejęcie polecane jest też Wilbo.

Najwięcej głosów w kategorii „unikaj” zebrała nie spółka, tylko rada: „unikaj rynku jako całości”. To pokazuje, że nad giełdowym eldorado zbierają się czarne chmury. Potwierdzeniem jest zalecenie, żeby unikać banków, które zdaniem ankietowanych mogą pokazać gorsze wyniki w 2008 r. Obok negatywnych prognoz, w niechlubnej kategorii wyróżnił się Boryszew. Spółka wymieniona została także w kategorii spekulacyjnej, gdyż szykuje się do wyprzedaży aktywów (np. Impexmetal), co zapewni dopływ gotówki. Jednak poza pozbywaniem się aktywów, „nie widać pomysłu na biznes”. Rady, by unikać akcji eCardu, to wynik obaw, czy spółka zacznie wreszcie zarabiać.

Beneficjenci wzrostu

Najbardziej perspektywiczne branże 2008 r. to sektor handlowy i usługowy. Oba mają rosnąć na fali boomu gospodarczego, rosnącej konsumpcji i konsolidacji rynku. Kroku dotrzymuje im budownictwo, ale tu analitycy mieli na myśli drogi. Specjaliści liczą na inwestycje w infrastrukturę i EURO 2012. Wyróżniona została także branża IT, gdzie spodziewane są duże nakłady na informatyzację administracji.

Sebastian Gawłowski, mz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski, MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Handel i ropa to typy analityków