Handel na zakręcie

JKW
opublikowano: 14-07-2010, 00:00

Eksport i import rosną najszybciej od ponad dwóch lat. Rajd niedługo się jednak skończy.

Eksport i import rosną najszybciej od ponad dwóch lat. Rajd niedługo się jednak skończy.

Handel zagraniczny coraz wyraźniej wychodzi z kryzysu. W maju polskie firmy sprzedały za granicą towary za 9,87 mld EUR, czyli o 24,3 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku — wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. To najwyższa dynamika od kwietnia 2008 r. Od trzech miesięcy wartość eksportu oscyluje wokół 10 mld EUR, czyli jest na poziomie bliskim temu sprzed wybuchu kryzysu.

— Duża część wysokiej dynamiki eksportu to efekt statystyczny związany z niską bazą, gdy eksport się załamał. Ale jest to też zasługa poprawy koniunktury w handlu zagranicznym. Popyt na polski eksport po prostu się odbudowuje — mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP.

Niestety, wiele wskazuje na to, że znacznie wyżej dynamika sprzedaży zagranicznej już nie podskoczy.

— Efekt bazy będzie wygasał, a kryzys finansów publicznych w strefie euro może osłabiać zagraniczny popyt. Eksporterzy odczują to jednak nie jako pogorszenie koniunktury, a jako wolniejsze niż do tej pory tempo poprawy — zaznacza Aleksandra Świątkowska.

Mimo dobrych wyników eksportu, zagraniczny handel wpływa na gospodarkę negatywnie. Import rośnie bowiem jeszcze szybciej niż eksport, czyli zagraniczna produkcja wypiera rodzimą. W maju roczna dynamika importu sięgnęła 29,6 proc. (również najwyżej od kwietnia 2008 r.).

— Tak wysoki wzrost świadczy o tym, że sygnalizowane przez przedsiębiorstwa przemysłowe zwiększanie zapasów zaspokajane jest produktami pochodzącymi z importu — tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku.

Ponadto na zagranicznych rynkach wiele surowców (np. ropa) drożeje, co zwiększa wartość nominalną ściąganych do Polski produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Handel na zakręcie