"Handelsblatt": Kaczyński chce rozmawiać o energii i roszczeniach

(Tadeusz Stasiuk)
30-10-2006, 07:10

Problemy zaopatrzenia w energię oraz roszczenia majątkowe i odszkodowawcze będą tematem rozmów z kanclerz Angelą Merkel.

Problemy zaopatrzenia w energię oraz zagrożenia wynikające z roszczeń majątkowych i odszkodowawczych wobec Polski będą w poniedziałek tematem rozmów z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie - zapowiedział premier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt".

Rozmowa ukaże się w poniedziałkowym wydaniu gazety, redakcja udostępniła PAP w niedzielę jej pełny tekst.

"Nie możemy zaakceptować decyzji, które sprzeczne są z naszymi interesami. (...) Budowa gazociągu doprowadziłaby do bardzo silnego uzależnienia od Rosji" - powiedział Kaczyński nawiązując do budowanego Gazociągu Północnego, mającego połączyć Rosję z Niemcami przez Bałtyk.

"Istniał przecież projekt alternatywny połączenia przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę. To połączenie byłoby bardziej bezpieczne, tańsze i bez zarzutu z punktu widzenia ekologicznego. Pod pewnymi warunkami realizacja tej alternatywy jest nadal możliwa" - dodał.

Kaczyński zapowiedział działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

Pytany o powody swej krytycznej postawy wobec Centrum przeciwko Wypędzeniom, premier odpowiedział: "Takie Centrum z pewnością nie poprawiłoby polsko-niemieckich stosunków".

Zdaniem Kaczyńskiego, powstanie takiej placówki uwierzytelniłoby roszczenia niemieckich wypędzonych wobec Polski. "To (roszczenia) nie należy obecnie do głównych elementów niemieckiej polityki, może jednak znów powrócić na agendę. Tak to widzę. Stwarza to niepewność po polskiej stronie, której nie powinno się utrzymywać" - wyjaśnił szef polskiego rządu.

Kaczyński skrytykował stosowanie przez UE i Niemcy "podwójnej miary" wobec Polski i Rosji. "Gdy w Polsce zakazano raz marszu homoseksualistów, stało się to ogromnym międzynarodowym problemem, podczas gdy niesłychane wypadki, które niemal codziennie mają miejsce w Rosji, często nie wywołują żadnych reakcji" - zauważył.

Premier powiedział, że Unia Europejska nie powinna rezygnować z domagania się od Rosji przestrzegania "pewnych europejskich reguł gry". "Dotyczy to także wolności mediów" - dodał.

Kaczyński opowiedział się za "otwarciem Ukrainie drzwi do UE". Jego zdaniem, byłoby dobrze, gdyby udało się wyznaczyć długoterminową perspektywę wstąpienia Ukrainy do Unii.

W sprawie konstytucji UE Kaczyński zadeklarował gotowość do dalszych rozmów. Zastrzegł, że rozwiązaniem nie może być system, który ogranicza decyzje w UE do "dawnego kręgu". "Mielibyśmy do czynienia z koncertem mocarstw, jaki znamy w Europie od XVIII wieku". Dodał, że problemem nie jest obawa przed dominacją Niemiec w Unii, a raczej stosunki między starymi i nowymi krajami Unii. "Każdy, kto chce zdominować Unię, szkodzi jej" - podkreślił premier.

Szef polskiego rządu opowiedział się za wzmocnieniem militarnego potencjału UE. Polska znajduje się w czwórce państw UE z największą liczbą żołnierzy uczestniczących w zagranicznych misjach - podkreślił Jarosław Kaczyński.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Handelsblatt": Kaczyński chce rozmawiać o energii i roszczeniach