Handlowa koniunktura powoli się kończy

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 16-02-2010, 00:00

Spadek liczby nowych obiektów, lokali na wynajem i wzrost czynszów. To prognozy dla sektora centrów handlowych na 2010 r.

W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie mniej nowych obiektów handlowych

Spadek liczby nowych obiektów, lokali na wynajem i wzrost czynszów. To prognozy dla sektora centrów handlowych na 2010 r.

W 2009 roku oddano do użytku kilka galerii handlowych w dużych miastach, ale najwięcej powstało ich w mniejszych miejscowościach.

Jednak aktywność deweloperów słabnie i w ciągu najbliższych dwóch lat podaż w tym segmencie rynku nieruchomości znacznie zmaleje.

Metry w budowie

W ubiegłym roku otwarto m.in. Bonarkę w Krakowie, Galerię Malta w Poznaniu i Renomę we Wrocławiu. To nowe obiekty, które pojawiły się w dużych miastach. Równolegle deweloperzy otwierali galerie w mniejszych miejscowościach: m.in. Cuprum Arenę w Lubinie, Galerię Jurajską w Częstochowie, Fokus w Piotrkowie Trybunalskim, a także Wzorcownię we Włocławku i galerię Gemini Park w Bielsku Białej.

Tę tendencję odzwierciedlają statystyki. Z danych Cushman Wakefield wynika, że w ubiegłym roku łącznie w miastach średniej wielkości i mniejszych wybudowano 473,2 tys. mkw. powierzchni handlowych, co stanowi blisko 63 proc. całej rocznej podaży.

Niestety, koniunktura w tym sektorze powoli się już kończy. Lata 2010-11 mają przynieść spadek podaży lokali w centrach handlowych w Polsce.

— To jeden ze skutków globalnego kryzysu finansowego, który dotknął rynki nieruchomości komercyjnych na przełomie 2008 i 2009 r. Podjęte wtedy decyzje o wstrzymaniu lub opóźnieniu inwestycji spowodują w najbliższych dwóch latach znaczny spadek rocznej podaży centrów handlowych. Generalnie zaś wielkość podaży centrów handlowych w Polsce będzie ściśle związana z dostępem firm do finansowania — ocenia Katarzyna Michnikowska, starszy analityk działu doradztwa Cushman Wakefield.

Obecnie największe obiekty w budowie to m. in.: IKEA Port Łódź faza II, Galeria Słoneczna Radom, Galeria Victoria Wałbrzych, Helical Park Opole i Jasna Park Tarnów.

— Ze wstępnych szacunków wynika, że w budowie znajduje się 350 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego większość będzie oddana do końca 2011 r. — podkreśla ekspert Cushman Wakefield.

Jej zdaniem na razie kryzys najbardziej dotknął rynki średnich i małych miast. Dlatego obiekty oddawane tam do użytku w ubiegłym roku miały sporo niewynajętych powierzchni, niektóre nawet 10-20 proc.

Otworzą …

W ubiegłych latach deweloperzy przenieśli się z inwestycjami do mniejszych miast. Efekty ich działań będą widoczne również w tym roku. W marcu ma zostać otwarta Galeria Jastrzębie w Jastrzębiu Zdroju.

— Już na miesiąc przed startem najemców ma 85 proc. lokali. To niespotykane w przypadku obiektów budowanych od zera w miejscu, w którym wcześniej nie uprawiało się handlu — podkreśla Karol Kalicki, prezes Polimeni, inwestora obiektu.

Z kolei na kwiecień w Płocku zaplanowano otwarcie galerii Mazovia, która również jest wynajęta w prawie 80 procentach. Inwestorem przedsięwzięcia wartego pra-wie 180 mln zł jest spółka Lewandpol.

Również w kwietniu pier-wsi klienci odwiedzą galerię Handlową Blue Park Przemyśl. Inwestorem jest spółka 4Development, a za wynajem odpowiada firma BOIG Property Consulting.

To nie koniec. W sierpniu odbędzie się otwarcie Gemini Parku Tarnów. Inwestor, spółka Gemini Jasna Park, szacuje jego wartość na blisko 500 mln zł.

— Mimo spowolnienia gospodarczego najemcy wciąż poszukują nowoczesnych obiektów, a mniejsze ośrodki są dla nich naturalnym kierunkiem rozwoju. Warunkiem sukcesu jest jednak dobra lokalizacja i starannie opracowana koncepcja najmu powierzchni — ocenia Tomasz Rydlewski wiceprezes BOIG Property Consulting.

… i zbudują

Wiosną 2010 r. ma ruszyć budowa jednego z większych centrów handlowych w Polsce. Będzie nim obiekt o nazwie Europa Centralna, który powstanie w Sośnicy koło Gliwic przy skrzyżowaniu dwóch autostrad. Inwestycja pochłonie blisko 130 mln EUR, a łączna powierzchnia handlowa obiektu wyniesie 67 tys. mkw. Budowa potrwa blisko rok. Centrum będzie więc gotowe do użytku latem 2011 roku.

Budowę dwóch galerii handlowych zapowiada również spółka Parkridge Retail CEE. Będą to galerie Focus Mall w Gliwicach i w Jeleniej Górze.

Pierwsza powstanie na terenie dawnej huty Gliwice niedaleko od centrum miasta, w pobliżu dworca autobusowego i kolejowego. Cały obszar zostanie zrewitalizowany, łącznie z dworcem autobusowym, który zostanie połączony z galerią Focus Mall. Obiekt będzie liczył prawie 140 tys. mkw., z czego 65 tys. mkw. zajmie powierzchnia handlowa. W obiekcie znajdzie się 180 sklepów, restauracje, kawiarnie i kino. Termin oddania do użytku zaplanowano na drugą połowę 2012 r.

Start drugiego centrum Focus Mall — w Jeleniej Górze — przewidziano nieco wcześniej — na drugą połowę 2011 roku.

— Mamy już pozwolenia na budowę, a teraz kończymy negocjacje w sprawie finansowania inwestycji. Oba centra mają dobrą lokalizację i najemców. Liczymy, że powtórzą sukces innego naszego centrum, otworzonego w Piotrkowie Trybunalskim w listopadzie 2009 r. Jest ono wynajęte prawie w całości i bije rekordy frekwencji, w styczniu odwiedziło je blisko 471 tys. osób — podsumowuje Jarosław Fijałkowski, prezes Parkridge Retail CEE.

85%

Tyle powierzchni Galerii Jastrzębie, która będzie otwarta w marcu, jest już wynajęte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane