Handlowy chce wypłacić dywidendę za 2009 r.

MD
opublikowano: 25-09-2009, 10:06

Dzięki zwiększeniu przychodów i obniżeniu kosztów Bank Handlowy osiągnie dwucyfrowy wskaźnik zwrotu z kapitału w przyszłym roku, powiedział prezes Sławomir Sikora w wywiadzie udzielonym Bloombergowi.

Szef Handlowego oczekuje poprawy wyników polskich banków w drugim półroczu, dzięki zwiększeniu przez nie kontroli nad kosztami i zmniejszeniu ryzyka dzięki zaostrzeniu kryteriów stawianych klientom.

- Skumulowany efekt kryzysu już minął i widzę że klienci dają sobie obecnie lepiej z nim radę – powiedział Sikora. – Z wiedzą, jaką mamy pod koniec września możemy powiedzieć, że widać iż większość negatywnych tendencji, które przewidywaliśmy na wiosnę, nie potwierdziła się w ostatnich dwóch kwartałach – dodał.

Szef Handlowego uważa, że rezerwy tworzone przez polskie banki spadną jako odsetek całkowitej kwoty kredytów w drugim półroczu. Dotyczy to także Handlowego, podkreślił Sikora. Powiedział, że bank wróci w tym roku do wypłacania dywidendy po tym, jak zgodnie z sugestią regulatora nie wypłacił jej z zysku za 2008 rok. Współczynnik wypłacalności banku przekraczał 13 proc. na koniec drugiego kwartału i był wyższy od średniej branży.

- Patrząc jedynie na mój bank, nie uwzględniając perspektyw branży, nie widzę dziś powodu, aby zatrzymywać zysk – powiedział Sikora.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane