Handlowy: stopy bez zmian…na jak długo?

29-03-2002, 17:45

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie i utrzymała neutralne nastawienie do polityki monetarnej, argumentując, że nie widać jeszcze efektów dotychczasowych obniżek a obserwowane trendy tak w gosporarce swiatowej , jak i polskiej, mogą przyczynić się do zwiększenia presji inflacyjnej. RPP podkreśliła, że obawia się o spadek dynamiki depozytów i wzrost gotówki w obiegu. Wyraziła również obawy o ryzyko utrzymania zbyt luźnej polityki fiskalnej, która może mieć wpływ na wzrost inflacji w przyszłości.

Jednak naszym zdaniem, był jeszcze jeden powód dla którego RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie. Uważamy, że tym razem poprzez brak poparcia dla obniżek stóp procentowych, RPP chciała zaakcentować swoją niezależność po tym jak w lutym, kiedy nie obniżyła stóp, Sejm wyraził swoją aprobatę dla wniosków żądających zwiększenia odpowiedzialności RPP za politykę gospodarczą kraju. Chyba nikt, a RPP w szczególności, nie lubi podejmowania decyzji pod presją.

Nie ma wątpliwości co tego, że ostatnia decyzja na nowo zaogni sytuację na linii NBP – rząd. Rzecznik rządu powiedział, że decyzja ta nie jest zgodna z oczekiwaniami, dlatego też rząd rozważy na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu jakie podjąć kroki w tej sprawie. Ponadto, PSL oświadczyło, że wznowi dyskusje na temat ustawy o NBP. Cokolwiek miałoby to oznaczać, należy przygotować się na negatywny obrót spraw. Jednakże, dopóki Prezydent jest przeciwny ograniczaniu niezależności NBP, nie powinniśmy się obawiać tych nacisków.

Powstaje więc pytanie, pomijając czynniki polityczne, czy powinniśmy jeszcze oczekiwać poluzowania polityki monetarnej? W naszej opinii obniżka stóp procentowych w tym roku jest jeszcze możliwa. Uwzględniając jednak argumenty prezentowane przez RPP, nie uważamy aby miało to nastąpić na kolejnym posiedzeniu RPP w kwietniu. Obecnie, bardziej prawdopodobnym terminem obniżki stóp wydaje się maj lub czerwiec.

Złoty umocnił się do 10,9% po mocnej stronie parytetu a rynek walutowy skupiony był na posiedzeniu RPP. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami i miała ograniczony wpływ na rynek walutowy. Złoty pozostaje wciąż w trendzie bocznym, poziomie 4,10-4,13 wobec dolara. Aktywność inwestorów pozostaje wciąż bardzo niewielka. 28 marca, PLN kwotowany był na poziomie 4,1173 wobec USD (4.1036 – 21 marca) i 3,5897 wobec EUR (3,6285).

W lutym deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 789 mln USD w porównaniu z 847 mln USD w styczniu i 461 mln USD w lutym 2001r. Eksport spadł o 8% r/r, podczas gdy import sobniżył się o 4,4% r/r w lutym.

W trakcie pierwszych 15 dni marca, ceny żywności wzrosły o 0,3% i były wyższe o 0,4% niż przed miesiącem. Wpłynął na to głównie sezonowy wzrostu cen warzyw i owoców. Uważamy, że w marcu inflacja pozostanie na niezmienionym poziomie, podczas gdy Ministerstwo Finansów oczekuje inflacji na poziomie 3,3%-3,4% r/r.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

Marcin Bilbin

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Handlowy: stopy bez zmian…na jak długo?