Handlujesz z zagranicą? Wystąp o EORI

Miłosz Marczuk
opublikowano: 28-07-2009, 00:00

To ostatnie miesiące, w których można obracać towarami na terenie UE bez specjalnego numeru identyfikacyjnego. Dodajmy — przydatnego.

To ostatnie miesiące, w których można obracać towarami na terenie UE bez specjalnego numeru identyfikacyjnego. Dodajmy — przydatnego.

Wszystkie firmy działające w Polsce, które zajmują się międzynarodową wymianą handlową, do końca roku muszą złożyć wniosek o nadanie tzw. numeru EORI (Economic Operators Registration and Identification). Przedsiębiorcy otrzymują indywidualny numer identyfikacyjny, którym będą posługiwać się we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE. Początkowo EORI miał obowiązywać od lipca tego roku.

— Ale w związku z tym, że nie wszystkie kraje członkowskie Unii uruchomiły już system, Służba Celna (SC) zaleciła w okresie przejściowym liberalne traktowanie firm, które nie posiadają numeru — mówi Witold Lisicki, rzecznik służby.

Jednak już od nowego roku bez numeru nic nie załatwimy. Co prawda 30 tys. polskich firm numer już wstępnie ma, bo pod koniec czerwca SC nadała automatycznie EORI przedsiębiorstwom zarejestrowanym w jej bazach danych, ale do 31 grudnia one też mają obowiązek złożenia wniosku.

— Wkrótce się tym zajmiemy. Już nawet wydrukowałam sobie formularz, który jest zawieszony na stronach internetowych Ministerstwa Finansów — mówi Danuta Fidryk, właścicielka Agencji Celnej Perfect z Garwolina.

Trochę zachodu przyniesie firmom korzyści. Po zalogowaniu się numerem na stronach SC firmy dostaną informacje o wszystkich przedsiębiorstwach zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Będzie można sprawniej identyfikować i weryfikować partnerów gospodarczych, unikając operacji o wysokim stopniu ryzyka.

Dotychczas firmy dokonujące obrotów towarowych w Unii nie były identyfikowalne jednoznacznie. Jedna mogła występować w bazach danych wielokrotnie z różnymi danymi, np. różnymi nazwami, adresami, identyfikatorami. Występowała też sytuacja odwrotna: ten sam identyfikator mogły posiadać różne przedsiębiorstwa. To wszystko skutkowało tym, że wydłużał się czas weryfikacji informacji i potwierdzania tożsamości. EORI skróci ten proces do kilku kliknięć komputerową myszką.

Przedsiębiorcy mogą rejestrować się w systemie EORI na cztery sposoby:

poprzez złożenie lub przesłanie pocztą wniosku rejestracyjnego (w formie pisemnej)

osobiście przez wnioskodawcę lub poprzez przedstawiciela wnioskodawcy (posiadającego jego upoważnienie)

w urzędach lub oddziałach celnych na terenie Polski

przed pierwszą operacją celną lub w jej trakcie.

Przy składaniu wniosku o rejestrację wymagane będą, w zależności od rodzaju podmiotu, m.in. takie informacje/dokumenty, jak: NIP, PESEL, dowód osobisty, paszport, KRS, REGON, numer nadany do potrzeb celnych przez właściwy organ kraju trzeciego, o ile podmiot go posiada. Rejestracja jest bezpłatna.

Wnioski można przesyłać faksem, lecz skutkuje to nadaniem numeru EORI o statusie "do uzupełnienia", którego zmiana na status "zatwierdzony" wymaga złożenia osobiście lub przesłania wniosku pocztą do Urzędu Celnego — w terminie do 30 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane