Häring zbuduje swoją szkołę

Małgorzata Grzegorczyk
23-01-2006, 00:00

Jak mus, to mus. Jeden z największych inwestorów w łódzkiej strefie ma już dość szukania wykwalifikowanych pracowników...

Häring Polska to jeden z wielu zagranicznych koncernów, które narzekają na brak w Polsce rąk do pracy.

— Mamy nieustanne problemy z wykwalifikowaną kadrą w dziedzinie precyzyjnej obróbki detali metalowych. Wysyłamy naszych pracowników do Niemiec, ale myślimy o stworzeniu własnej szkoły policealnej, w której znalazłby się park maszynowy, dokładnie taki jak w naszej fabryce — zapowiada Jacek Gałek, dyrektor naczelny Häring Polska.

Koszt stworzenia takiej placówki to kilka milionów euro. Niemiecka firma, która w ubiegłym roku zdecydowała się zainwestować 200 mln zł w rozbudowę fabryki w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE), ma nadzieję na współpracę z władzami Piotrkowa Trybunalskiego. Niewykluczone, że nowa placówka oświatowa powstanie na terenie zespołu szkół technicznych. Obecnie trwają rozmowy.

— Szkoła może ruszyć najszybciej we wrześniu przyszłego roku — uważa przedstawiciel Häring Polska.

Firma zatrudnia obecnie 430 osób, ale docelowo ta liczba ma sięgnąć 700.

— Za kilka miesięcy zakończymy rozbudowę zakładu, potem zainstalujemy park maszynowy. Do pierwszych projektów mamy już pracowników, ale potrzebujemy następnych — mówi Jacek Gałek.

Prezes ŁSSE jednoznacznie diagnozuje problem.

— Władze szkół nigdy nie pytają firm, jacy fachowcy są potrzebni. Kształci się marketingowców, a brakuje techników — mówi Andrzej Ośniecki.

Planowana szkoła ma oferować wykształcenie na kierunkach: obróbka skrawaniem, mechatronika, budowa maszyn i automatyka. Według wstępnych planów cykl szkoleniowy potrwa trzy lata. Rocznie uczyć ma się 50 osób, choć w pierwszym roku dwukrotnie więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Häring zbuduje swoją szkołę