Hasenstab nadal prognozuje 4 proc. rentowności obligacji USA

opublikowano: 24-10-2018, 17:58

Michael Hasenstab, szef inwestycji w obligacje we Franklin Templeton podtrzymuje prognozę z maja, że „sztorm doskonały” presji inflacyjnej spowoduje przekroczenie przez rentowność „dziesięciolatek” USA poziomu 4 proc. Dane wskazują, że zwiększył do rekordowego poziomu grę na spadek ich ceny.

- Rok temu, kiedy rentowność wynosiła 2 proc. i mówiliśmy, że z łatwością dojdzie do 3 proc. niewielu nam uwierzyło – powiedział Hasenstab. - Teraz jest trochę powyżej 3 proc. i z łatwością dojdzie do 4 proc. - dodał. 

Michael Hasenstab
youtube.com

Prognoza Hasenstaba odbiega od ocen większości. Mediana prognoz 54 analityków dotyczących rentowności 10-letnich obligacji USA na koniec 2019 roku wynosi 3,49 proc.

Hasenstab jest przekonany, że presja inflacyjna będzie rosła z powodu sytuacji na amerykańskim rynku pracy, sporów handlowych, które przełożą się na wyższe ceny płacone przez amerykańskich konsumentów, a także rosnącego deficytu budżetowego USA.

- Mamy wyczerpany rynek pracy i robi się coraz ciaśniej, to inflacyjne. Obecnie nie ma z pewnością rosnącej presji deflacyjnej – podkreślił Hasenstab.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane