Czytasz dzięki

Hauser: KRS ma problemy z opiniowaniem aktów prawnych

PAP
opublikowano: 03-09-2015, 10:19

Krajowa Rada Sądownictwa ma problemy z opiniowaniem aktów prawnych - podkreślił w czwartek w Senacie przewodniczący KRS Roman Hauser, przedstawiając informacje o działalności rady w 2014 roku.

Roman Hauser
Zobacz więcej

Roman Hauser Tomasz Adamowicz/FORUM

W 2014 roku, jak mówił, KRS rozpatrzyła 189 projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa, w tym 112 projektów ustaw i 60 projektów rozporządzeń.

"Przy opiniowaniu aktów prawnych głównym problemem KRS jest to, że niekiedy nie mamy czasu wypracować opinii" - powiedział Hauser.

Zaznaczył, że na ogół termin na rozpatrzenie projektu to 14 dni, a jeśli KRS nie zmieści się w tym terminie, oznacza to, że wyraża pozytywna ocenę.

Tymczasem wiele projektów ma istotny, ustrojowy charakter, co wymaga zwoływania specjalnych posiedzeń KRS. To z kolei oznacza, że jej członkowie, którzy są na ogół orzekającymi sędziami, wyłączani są tego dnia ze swojej normalnej pracy - zauważył Hauser.

Dodał, że zwykle KRS zbiera sie raz w miesiącu, choć w ubiegłym roku posiedzenia plenarne rady trwały w sumie 51 dni.

"Warto wspólnie wypracować jakieś sposoby, które pozwoliłyby KRS rzetelnie wypełnić obowiązek opiniowania projektów aktów prawnych" - komentował.

W skład Krajowej Rady Sądownictwa wchodzą sędziowie, a także parlamentarzyści i przedstawiciel prezydenta. Rada stoi na straży niezawisłości sędziów. Jednym z głównych zadań KRS jest opiniowanie kandydatów na stanowiska sędziowskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane