Hausner: członkowie RPP nie powinni wywierać nacisków na rząd

opublikowano: 23-10-2003, 15:09

ISB: Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) mogą wyrażać własne poglądy, ale nie powinni wymuszać konkretnych działań na rządzie, powiedział w czwartek wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner, odnosząc się do niedawnych krytycznych wypowiedzi członków rady, m.in. Bogusława Grabowskiego, na temat przyszłorocznego budżetu i planu oszczędności w wydatkach publicznych.

"Problemem nie jest polityka pieniężna, prowadzona przez RPP. Problemem jest rola instytucjonalna RPP. Członkowie RPP mogą mieć własne poglądy gospodarcze, ale nie mogą wymuszać na rządzie pewnych działań" - powiedział Hausner podczas seminarium ekonomicznego Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Grabowski powiedział w końcu września, że przyjęty przez rząd projekt budżetu na rok 2004 jest najgorszy od dziesięciu lat i grozi kryzysem finansów publicznych i zapaścią państwa. Nazwał go "skandalicznym".

Hausner tłumaczył, że jego ostra reakcja na wypowiedź Grabowskiego miała na celu neutralizowanie jej wpływu na rynki finansowe.

Także inni członkowie RPP - Wiesława Ziółkowska i Dariusz Rosati nazywali projekt budżetu 2004 najgorszym w całym okresie transformacji.

Wypowiedzi członków Rady przyczyniły się do niedawnych spadków wartości złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych.

"Nie można przejmować kontroli, a jednocześnie uciekać od odpowiedzialności. To dotyczy zbyt wielu instytucji w Polsce, w tym m.in. RPP" - podsumował wicepremier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: członkowie RPP nie powinni wywierać nacisków na rząd