Hausner: Fuzja Orlenu z MOL-em to nie jedyna opcja

22-04-2004, 20:59

PAP: Fuzja PKN Orlen z węgierskim koncernem MOL jest jedną z ważnych opcji, ale nie jedyną - uważa wicepremier Jerzy Hausner. W czwartkowym wywiadzie dla TVN 24 Hausner

powiedział, że premier Leszek Miller niepotrzebnie dał się ustawić w pozycji kogoś, kto jest blisko tej spółki.

"Uważam, że premier nie jest od tego, by zajmować się sprawami jakiejkolwiek spółki, a jeżeli - to na formalnym posiedzeniu Rady Ministrów. Wydaje mi się, że (Miller - przyp. PAP) był za blisko. To powoduje, że jest w obszarze rażenia" - powiedział w czwartek wieczorem Jerzy Hausner.

"Premier płaci niepotrzebną cenę i mam nadzieję, że w przypadku kolejnego premiera tak nie będzie, premier musi mieć dystans do określonych spółek" - mówił Hausner.

Jego zdaniem, jeżeli spółka ma strategiczne znaczenie, rozstrzyganiem spraw np. między ministrami, powinien się zajmować wicepremier od spraw gospodarczych.

"Z drugiej strony wybór ścieżki strategicznego rozwoju tej spółki nie jest sprawą jasną i łatwą do rozstrzygnięcia, rząd musi się w jakiś sposób tym zajmować, biorąc pod uwagę argumenty dotyczące rozwoju gospodarki jako całości" - powiedział wicepremier. Dodał jednak, że "nigdy go do tego nie doproszono".

Pytany przez TVN 24 o możliwość fuzji Orlenu z węgierskim MOL-em, Hausner powiedział: "Na pewno nie odrzucałbym hurtem tego rozwiązania, pytanie tylko czy doprowadzi nas ono do celu, jakim jest ograniczenie możliwości przejęcia kontroli nad tą spółką przez to połączenie". Wątpliwości wicepremiera budzą też warunki,

które proponuje MOL.

Hausner dodał, że nie można się jednak zgodzić, by Orlen, spółka przynosząca budżetowi wielomiliardowe dochody, była przedstawiana "w obszarze sensacji i afer".

"Dzisiaj nie ma spokoju wokół tej spółki i trudno jest prowadzić działalność biznesową. Spółki nie są od tego, by poddawać je politycznym presjom. I jeżeli jakikolwiek z polityków wywołuje taką sytuację, to bierze odpowiedzialność za to, że podważa substancję gospodarczą" - powiedział Hausner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: Fuzja Orlenu z MOL-em to nie jedyna opcja