Hausner: inflacja w grudniu jest zgodna z oczekiwaniami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2005, 17:52

Wicepremier Jerzy Hausner uważa, że poziom inflacji w grudniu w wys. 4,4 proc. licząc rok do roku (rdr), podany w poniedziałek przez GUS, jest zgodny z oczekiwaniami i nie przynosi zaskoczenia. "Wyniki inflacji za grudzień były mniej więcej przewidywane, że to będzie wokół poziomu listopadowego. Jeśli więc tak jest, to nie ma żadnego zaskoczenia" - powiedział Hausner dziennikarzom w poniedziałek.

Wicepremier Jerzy Hausner uważa, że poziom inflacji w grudniu w wys. 4,4 proc. licząc rok do roku (rdr), podany w poniedziałek przez GUS, jest zgodny z oczekiwaniami i nie przynosi zaskoczenia. "Wyniki inflacji za grudzień były mniej więcej przewidywane, że to będzie wokół poziomu listopadowego. Jeśli więc tak jest, to nie ma żadnego zaskoczenia" - powiedział Hausner dziennikarzom w poniedziałek.

Według niego w pierwszym kwartale tego roku inflacja może nieco wzrosnąć, nawet do poziomu 5 proc.

"Myślę, że nie ma potrzeby, żeby tę opinię zmieniać, ale jest coraz więcej przesłanek mówiących o tym, że to będzie tylko efekt statystyczny niskiej bazy" - zaznaczył Hausner.

Pytany o ogłoszony przez GUS wzrost płac ocenił, że jest on bardzo niski.

"Problemem dziś jest to, że płace realne rosną za wolno, natomiast jest pytanie, czy są instrumenty, które mogą to zmienić. Próbuję to robić, chcąc podnieść minimalne wynagrodzenia, ale w sposób, który przynosi korzyści pracownikom, a nie podnosi kosztów zatrudnienia" - powiedział Hausner.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2004 roku wzrosły o 4,4 proc. w porównaniu z grudniem 2003 roku, a w porównaniu z listopadem 2004 roku ceny wzrosły o 0,1 proc.

W listopadzie 2004 roku inflacja rdr wyniosła 4,5 proc., a inflacja mdm 0,3 proc.

W ostatniej ankiecie PAP analitycy prognozowali grudniowy wzrost cen na poziomie 4,5 proc. w ujęciu rocznym i wzrost o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane