Hausner: nadzór właścicielski wymaga uporządkowania

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-01-2005, 20:35

Uporządkowania wymagają problemy nadzoru właścicielskiego, zarówno w kwestii doboru kadr, jak i egzekwowania odpowiedzialności osób zarządzających - powiedział PAP przebywający w środę w Ostrowie Wielkopolskim wicepremier Jerzy Hausner. "Chciałbym, aby jeszcze w okresie działalności tego rządu doprowadzono tę sprawę (uporządkowania nadzoru - PAP) do pozytywnego zwieńczenia.

Uporządkowania wymagają problemy nadzoru właścicielskiego, zarówno w kwestii doboru kadr, jak i egzekwowania odpowiedzialności osób zarządzających - powiedział PAP przebywający w środę w Ostrowie Wielkopolskim wicepremier Jerzy Hausner. "Chciałbym, aby jeszcze w okresie działalności tego rządu doprowadzono tę sprawę (uporządkowania nadzoru - PAP) do pozytywnego zwieńczenia. Wymaga to kilku jeszcze tygodni pracy" - powiedział Hausner.

Według Hausnera, energetyka jest oczywistym dowodem na to, że sprawy nadzoru właścicielskiego wymagają "mocniejszego uporządkowania". Dotyczy to także innych dziedzin, dlatego według wicepremiera warto wrócić do pomysłu ministerstwa skarbu państwa, aby w jednym miejscu w rządzie skoncentrować odpowiedzialność właścicielską.

Hausner zapowiedział, że podejmowane będą działania doraźne w firmach energetycznych, ale w kontekście działań porządkujących i szerzej pomyślanych.

"Nie powinniśmy reagować punktowo, sytuacyjnie, lecz z dłuższą perspektywą" - powiedział.

Wicepremier przypomniał, że zadanie rad nadzorczych polega na tym, by wykonywały funkcje, które im powierzono.

"Chcę podkreślić, że wielu ludziom łatwo przychodzi ubieganie się o miejsce w radach nadzorczych, ale traktują to później jako dosyć wygodne i bezpieczne miejsce, bez większej odpowiedzialności. To trzeba zmienić, także na członkach rad nadzorczych spoczywa odpowiedzialność prawna za wyniki i sposób funkcjonowania firm" - stwierdził.

Hausner przyjechał do Ostrowa Wielkopolskiego na zaproszenie miejscowych władz. Zwiedził jedyną w kraju spółkę, która produkuje dystrybutory paliw oraz spotkał się ze związkowcami miejscowej Fabryki Wagon SA. Spotkanie było zamknięte dla prasy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane