Hausner nie widzi dla siebie miejsca w nowym rządzie bez kontynuacji jego planu

31-03-2004, 14:32

ISB: Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner liczy, że Sejm przyjmie trzy kolejne ustawy z planu oszczędnościowego do końca kwietnia. Uzależnia też pozostanie w rządzie po zmianie premiera od kontynuacji swojego programu, choć zaznacza, że żadne rozmowy w tej sprawie się jeszcze nie toczą.

“Liczę na to, że trzy ustawy przyjęte wczoraj przez rząd, zostaną zaakceptowane przez Sejm do końca kwietnia – powiedział Hausner dziennikarzom.

Wicepremier nie chciał sprecyzować, czyjego poparcia oczekuje w Sejmie .

Rada Ministrów przyjęła we wtorek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa.

Ponadto rząd przyjął propozycję noweli ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Ustawy przyjęte we wtorek przez rząd powinny dać budżetowi ponad 7 mld zł oszczędności do 2007 roku.

Następne w kolejności ustawy związane z tzw. planem Hausnera, czyli programem naprawy finansów publicznych, którymi będzie zajmować się rząd to zmiana systemu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), zmiany w systemie PFRON dla osób niepełnosprawnych, dezindeksacja niektórych świadczeń społecznych oraz kwestia rent i emerytur pomostowych.

„KRUS-em rząd zajmie się jednak najwcześniej dopiero z końcem maja” – powiedział Hausner, wskazując na konieczność konsultacji społecznych w tej sprawie.

Hausner uzależnia pozostanie w nowym rządzie, jeśli zostanie o to poproszony, od kontynuacji realizacji programu oszczędnościowego.

„Ja swój sens bycia w rządzie wiedzę w kontynuacji misji, której się podjąłem. Nie potrafię sobie wyobrazić realizacji innego programu gospodarczego. Nie byłbym do tego potrzebny” – powiedział Hausner.

Marek Belka, prezydencki kandydat na nowego premiera, który może zająć stanowisko szefa rządu po odejściu Leszka Millera 2 maja, wrócił w środę do Polski i już rozpoczął rozmowy m.in. z szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) o powołaniu nowego gabinetu. Spotka się też jeszcze w środę z Millerem i prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Spotkanie Belki z wicepremierem Hausnerem nie jest jeszcze planowane, ale możliwe, że dojdzie do niego w najbliższych dniach. Belka już wczesnej zapowiedział, że popiera plan Hausnera, co może oznaczać, że w nowym rządzie Hausner pozostanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner nie widzi dla siebie miejsca w nowym rządzie bez kontynuacji jego planu