Hausner: Polska planuje przejście na ESA-95

opublikowano: 05-02-2004, 09:10

Reuters: Lewicowy rząd pracuje nad przejściem na system obliczania wysokości długu publicznego zgodny z normami europejskimi ESA-95, lecz wprowadzi go po wdrożeniu programu uporządkowania finansów publicznych, powiedział w środę wieczorem dziennikarzom wicepremier Jerzy Hausner.

"Przejście na system ESA-95 jest nieuniknione i pracujemy nad tym, ale wprowadzimy go po wdrożeniu programu reformy finansów publicznych, a nie zamiast niego" - powiedział Hausner.

Plan uporządkowania finansów publicznych wicepremiera Hausnera ma doprowadzić w 2007 roku do zmniejszenia deficytu finansów publicznych poniżej trzech procent, co ma umożliwić spełnienie przez Polskę kryteriów konwergencji zgodnych z Traktatem z Maastricht.

"Chcę jasno powiedzieć, że przejście na system ESA-95 nie jest naszą tajną bronią" - powiedział Hausner, którego plan ma umożliwić uniknięcia przez Polskę przekroczenia konstytucyjnego progu ostrożnościowego 60 procent.

Dług publiczny obliczany według unijnych standardów księgowości ESA-95 jest niższy od liczonego według obecnie obowiązujących w Polsce zasad. Przekroczenie zapisanych w konstytucji progów relacji długu do PKB skutkuje koniecznością gwałtownego bilansowania budżetu, co może się negatywnie odbić na wzroście gospodarczym. Na koniec tego roku deficyt według rządu, może się niebezpiecznie zbliżyć do poziomu 55 procent, osiągając 54,8 procent.

((Autor: Paweł Sobczak; Redagował: Kuba Kurasz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: pawel.sobczak.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: Polska planuje przejście na ESA-95