Hausner: Polska samorządowo-obywatelska musi zastąpić resortowo-korporacyjną

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2005, 16:48

Narodowy Plan Rozwoju (NPR) zawiera koncepcję Polski samorządowo-obywatelskiej, a nie resortowo-korporacyjnej, która jest balastem dla rozwoju kraju - uważa wicepremier Jerzy Hausner, który w poniedziałek w Rzeszowie uczestniczył w regionalnej konferencji dotyczącej NPR na lata 2007-2013.

Narodowy Plan Rozwoju (NPR) zawiera koncepcję Polski samorządowo-obywatelskiej, a nie resortowo-korporacyjnej, która jest balastem dla rozwoju kraju - uważa wicepremier Jerzy Hausner, który w poniedziałek w Rzeszowie uczestniczył w regionalnej konferencji dotyczącej NPR na lata 2007-2013.

    "To jest inna koncepcja Polski, to jest koncepcja Polski samorządowo-obywatelskiej. W odróżnieniu od tej Polski, która się ukształtowała w ciągu 15 lat, wbrew intencjom konstytucji, wbrew założycielom III RP - Polski, która jest resortowo-korporacyjna" - powiedział Hausner.

    Jego zdaniem, Polska resortowo-korporacyjna "jest balastem i obciążeniem dla naszego rozwoju". Zaznaczył, że "praca, którą wykonujemy, ma służyć Polsce, a nie interesom partyjnych, politycznych grup".

    Wicepremier uważa, że muszą się pojawić "własne koncepcje rozwojowe i umiejętność ich forsowania". W jego ocenie, Polski resortowo-korporacyjnej nie da się "usunąć żadnym dekretem i aktem prawnym, żadną komisją".

    "Można ją usunąć, przekształcić tylko mobilizacją, aktywnością społeczną, wspólnym dyskutowaniem o rozwoju i ustalaniem ostatecznych projektów. W ostateczności chodzi o to jak ma wyglądać wschodni wymiar Unii Europejskiej" - podkreślił.

    W poniedziałek w Rzeszowie odbyła się regionalna prezentacja Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Konsultacje w sprawie NPR zainaugurowano w Warszawie pod koniec stycznia.

    Rząd przyjął wstępny projekt NPR w połowie stycznia tego roku i skierował do ogólnonarodowej debaty. Z danych resortu gospodarki wynika, że w ramach NPR zostanie wydane 142 mld euro (ponad 560 mld zł). Kwota ta ma zostać rozdysponowana między programy sektorowe oraz 16 programów regionalnych.

    Celem NPR jest uruchomienie przedsięwzięć, które pozwolą utrzymać wysoki wzrost gospodarczy, wzmocnić konkurencję regionów i przedsiębiorstw, doprowadzić do wzrostu zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane