Hausner: rząd informował o wszystkim, co jest w planie cięć

02-03-2004, 09:50

IAR: Wicepremier Jerzy Hausner nie zgadza się z zarzutami Platformy Obywatelskiej, która twierdzi, że jego plan racjonalizacji wydatków publicznych zwiększa obciążenia fiskalne dla pracodawców a nieznacznie oszczędza na kosztach administracji. Platforma zapowiedziała, że poprze w parlamencie tylko nieznaczną część Planu Hausnera.

Wicepremier Hausner twierdził, że to co Paltforma nazywa zwiększeniem obciążeń fiskalnych jest przyrostem do budżetu. Hausner powiedział, że jest to wiecej niż 21 miliardów, które mówiąc o obciązeniach fiskalnych wyliczyła Platforma. Dodał, że tylko w 2005 roku rzad spodziewa się dochodów budżetowych z tytułu realizacji planu Hausnera w wysokości 8,7 miliarda złotych.

Wicepremier podkreśłił, że składaja sie na to wyższe wpływy z restrukturyzowanych dziedzin gospodarki jak górnictwo, PKP i służby zdrowia. Zaznaczył, że restrukturyzacja jest po to, aby te gałęzie płaciły swoje zobowiazania publiczno - prawne , także składki na ZUS. Ponadto na te wpływy - jak powiedział wicepremier Hausner składają się miedzy innymi podatki od dochodów przedsiębiorców, którzy do tej pory unikali ich płacenia, a także wpływy ze zniesienia tych ulg i zwolnień, z których do tej pory korzystali ludzie o najwyższych dochodach. Po trzecie wpływy do budżetu nastąpią ze składek na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to z jednej strony rolników a z drugiej samo zatrudnionych przedsiebiorców.

Jerzy Hasner odrzucił też zarzuty, że rząd zawarł w planie coś o czym wcześniej nie mówił. Hasner wyjaśnił, ze 8 pa.ździernika rada ministrów przyjęła plan Hausnera i wszystkie pozycje tam zawarte były zawarte równiez dokumencie , który otrzymała opozycja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: rząd informował o wszystkim, co jest w planie cięć