Hausner: silny złoty spowolnił wzrost produkcji w grudniu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2005, 19:00

Za gorsze od oczekiwanych dane o produkcji przemysłowej w grudniu odpowiada zbyt silny złoty, który negatywnie odbił się na eksporcie, uważa wicepremier Jerzy Hausner. "Trzeba zobaczyć, co się będzie działo w styczniu. Za cały rok produkcja przemysłowa wzrosła o ponad 12 proc. Więc jest tu jakieś zaskoczenie tym odwróceniem trendu. Jednak myślę, że za wcześnie żeby o tym mówić.

Za gorsze od oczekiwanych dane o produkcji przemysłowej w grudniu odpowiada zbyt silny złoty, który negatywnie odbił się na eksporcie, uważa wicepremier Jerzy Hausner. "Trzeba zobaczyć, co się będzie działo w styczniu. Za cały rok produkcja przemysłowa wzrosła o ponad 12 proc. Więc jest tu jakieś zaskoczenie tym odwróceniem trendu. Jednak myślę, że za wcześnie żeby o tym mówić. Warto to jednak analizować, bo byłoby niedobrze gdyby wzrost w Polsce był osłabiany" - powiedział.

"Naturalną przyczyną jakiej można się doszukiwać jest bardzo mocny złoty i w związku z tym pogorszenie warunków eksportu. Ale analitycy mówią, że tak szybko rynek nie mógł zareagować. To jest jednak +główny podejrzany+ tego spowolnienia" - dodał.

GUS podał w ubiegłym tygodniu, że produkcja przemysłowa w grudniu 2004 roku wzrosła o 6,4 proc. rok do roku, po wzroście o 11,4 proc. w listopadzie. Ekonomiści szacowali, że produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła średnio o 12,6 proc. w skali roku, a prognozy wahały się od 9 do 15,5 proc.

"Pytanie (...), dlaczego jest on (wzrost produkcji - PAP) mniejszy niż się spodziewaliśmy? Nie jeden twierdzę, że są narastające wątpliwości, co do naszej bazy statystycznej" - powiedział Hausner. "Nie chcę jednak podważać wiarygodności GUS" - dodał.

"W związku z tym, trzeba analizować sytuację i czekać na reakcję RPP" - powiedział Hausner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane