Hausner: strategia finansów publicznych to tylko propozycja do dyskusji

Polska Agencja Prasowa SA
11-03-2005, 12:30

Nowa strategia finansów publicznych na lata 2006-2008 to jedynie propozycja do dyskusji. Rząd nie będzie zgłaszał projektów wdrażających ją ustaw - poinformował wicepremier Jerzy Hausner.

Nowa strategia finansów publicznych na lata 2006-2008 to jedynie propozycja do dyskusji. Rząd nie będzie zgłaszał projektów wdrażających ją ustaw - poinformował wicepremier Jerzy Hausner.

- To nie są propozycje, z którymi rząd będzie występował, by były głosowane w Sejmie. To raczej zestaw możliwych i słusznych - zdaniem ministra - rozwiązań, które powinny być rozważane w przyszłości. Są one zgłoszone do dyskusji. To nie jest plan wykonawczy, tylko pewna koncepcja - powiedział Hausner.

Strategia, jak poinformowały w piątek media, zakłada oszczędności budżetowe w wysokości 4,53 mld zł w 2006 i 12,41 mld zł w 2007 roku. MF planuje również do 2008 roku obniżyć podatki VAT, PIT i CIT do jednolitej stawki 18 proc. Wiceminister finansów Jarosław Neneman uważa, że nowa strategia podatkowa, którą przedstawi Ministerstwo Finansów, spowoduje zmniejszenie bądź zachowanie na takim samym poziomie wpływów budżetowych.

- Naszym celem jest zmniejszenie fiskalizmu i dlatego zmiany podatkowe albo będą neutralne dla budżetu, albo nawet spowodują lekki spadek dochodów. To jest dopiero wizja. Do konkretnych projektów ustaw droga jest jeszcze daleka - powiedział Neneman. mach/ vsl/ czu/ ana/ pad/ kaj/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: strategia finansów publicznych to tylko propozycja do dyskusji