Hausner: Szybkie przyjmowanie planu przez Sejm uspokoi złotego

opublikowano: 10-03-2004, 17:28

ISB: Szybkie przyjmowanie przez parlament ustaw tworzących plan oszczędności w wydatkach publicznych powinno sprawić, że rynek walutowy się uspokoi. Natomiast niepowodzenie którejś z ustaw grozi powrotem do osłabienia polskiej waluty, uważa wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner.

“Jeżeli będą płynęły sygnały, że prace przebiegają szybko, to będzie to zachęcało inwestorów do uspokojenia. A gdyby, nie daj Boże, któraś z tych ustaw została odrzucona, to wszystko to, co było parę tygodni temu, wraca” – powiedział Hausner dziennikarzom po spotkaniu z inwestorami zagranicznymi.

“Myślę, że ta tendencja [umacniania się złotego – przyp. ISB] nie będzie silna, aczkolwiek jest ważne to, czy dalej będzie się działo to, co powinno się dziać” – powiedział także wicepremier.

W ostatnich miesiącach złoty osłabiał się w wyniku obaw o losy planu Hausnera, który dzięki ponad 50 mld zł oszczędności w wydatkach socjalnych i administracyjnych ma nie dopuścić do przekroczenia granic w relacji długu publicznego do PKB zmuszających do zrównoważenia budżetu, a tym samym znacznie dotkliwszych cięć.

Jak policzyła Rada Polityki Pieniężnej (RPP), tylko w okresie od 21 stycznia do 23 lutego, złoty osłabił się wobec euro o 3,2% i wobec USD o 3,8%, przede wszystkim ze względu na obawy o sytuację finansów publicznych.

W ciągu ostatnich dni – od przyjęcia pierwszej części tzw. “zimowego pakietu” z planu Hausnera, polska waluta zaczęła się umacniać – do ok. 3,87 zł za dolara i 4,76 zł za euro. (ISB)

qk/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: Szybkie przyjmowanie planu przez Sejm uspokoi złotego