Hausner: Wysoki kurs złotego nie jest tragedią dla gospodarki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2005, 19:02

Obecny, wysoki kurs złotego nie jest tragedią dla gospodarki, choć wywołuje uboczne skutki - uważa wicepremier Jerzy Hausner. Jego zdaniem, potrzebna jest decyzja o obniżeniu stóp procentowych.

Obecny, wysoki kurs złotego nie jest tragedią dla gospodarki, choć wywołuje uboczne skutki - uważa wicepremier Jerzy Hausner. Jego zdaniem, potrzebna jest decyzja o obniżeniu stóp procentowych.

    "W związku z wysokim kursem złotego mamy mniejszą dynamikę eksportu. Trzeba na to reagować przez możliwie najlepsze zharmonizowanie polityki fiskalnej i polityki monetarnej" - powiedział Hausner w środę we Wrocławiu, gdzie uczestniczył w regionalnej konferencji konsultacyjnej na temat wstępnego projektu Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013.

    "Przede wszystkim wymaga to zmiany w polityce pieniężnej z nastawienia restrykcyjnego do łagodnego. Teraz potrzebna jest decyzja o obniżeniu stóp procentowych. Da to większą dynamikę wzrostu w gospodarce" - ocenił.

    Wicepremier nie chciał prognozować, ile wyniesie kurs złotego pod koniec roku. "Będziemy mieli wybory i wszelkie przypuszczenia mogą być nietrafne. Bardzo ostrożnie powiem, że kurs będzie zbliżony do obecnego, ale miękkim głosem to powiedziałem" - zaznaczył Hausner.

    W środę euro kosztowało 3,9320 zł wobec 3,905 zł we wtorek pod koniec kwotowań, a za dolara inwestorzy płacili 2,998 zł w porównaniu do 2,96 zł we wtorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane