Hausner: zmiana nastawienia w polityce RPP niepotrzebna, jeśli plan oszczędności się powiedzie

opublikowano: 25-02-2004, 21:57

ISB: Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner wierzy, że nie ziści się zapowiedź Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o możliwości zmiany na marcowym posiedzeniu nastawienia w polityce pieniężnej na restrykcyjne z neutralnego, a co za tym idzie – większego prawdopodobieństwa podwyżek niż cięć stóp procentowych. Jego zdaniem jest to tylko sygnał do polityków, by nie odstępować od planu reformy finansów publicznych.

Na pytanie, czy czy był zdziwiony zapowiedzią zmiany nastawienia przez RPP, Hausner odpowiedział: “i tak, i nie”.

“Ponieważ wiedziałem, że taki pomysł jest rozważany, w związku z tym można było się liczyć z komunikatem, który mówi, że w ogóle w tej chwili Rada to zapowiada. Jeżeli więc komunikat brzmi, że Rada to ponownie rozważy, to jest to oczywiście łagodniejsza wersja – powiedział Hausner na na konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

“Jest to więc raczej sygnał nie do rynków finansowych, tylko ogólniejszy, że powodzenie w naprawianiu finansów publicznych uczyni bezprzedmiotowym to rozważanie” – dodał wicepremier.

Zgodnie z oczekiwaniami, na zakończonym w środę posiedzeniu RPP nie zmieniła parametrów polityki monetarnej – pozostawiając m.in. główną stopę referencyjną na poziomie 5,25%, niezmienionym od czerwca ub. roku. Jednakże rada podała w komunikacie, że na następnym posiedzeniu, 30-31 marca, nie wyklucza zmiany nastawienia na restrykcyjne.

Rada podkreśliła konieczność przeprowadzenia “zasadniczych, szybkich i skutecznych reform uzdrawiających finanse publiczne. W przeciwnym razie grozi Polsce przekroczenie progów ostrożnościowych określonych w ustawie o finansach publicznych, a to “uniemożliwiłoby szybki wzrost gospodarczy i obniżenie bezrobocia”.

“Wg obecnych szacunków NBP, istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia II progu ostrożnościowego, tj. 55% PKB już w 2004 r.” – podano w komunikacie.

W celu niedopuszczenia do wzrostu długu publicznego ponad 55% PKB w 2004 roku (wobec 50-51% na koniec 2003 roku) rząd chce wprowadzić w życie plan oszczędnościowy Hausnera. Wicepremier zapowiadał, że do 27 lutego przedstawi projekty lub szczegółowe założenia ustaw, które pozwolą zaoszczędzić w latach 2004-2007 ok. 30 mld zł w wydatkach społecznych i ok. 20 mld zł w wydatkach administracyjnych.

Pierwszy blok głosowań związanych z planem będzie miał miejsce 5 marca, kiedy to powinny zostać skierowane do prac parlamentarnych projekty ustaw z pierwszego z trzech pakietów związanych z planem. Jednocześnie powinny odbyć się trzecie czytania nowelizacji ustaw dotyczących zmiany wydatków na obronność oraz przekazania nadzoru nad Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) z resortu rolnictwa do gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: zmiana nastawienia w polityce RPP niepotrzebna, jeśli plan oszczędności się powiedzie