Hawe zdobyło pieniądze na ring

KL
opublikowano: 12-10-2010, 00:00

Operator dla operatorów zabezpieczył sobie pieniądze na kolejny etap światłowodu. Bank pożyczy 44 mln zł.

Operator dla operatorów zabezpieczył sobie pieniądze na kolejny etap światłowodu. Bank pożyczy 44 mln zł.

Hawe, spółka, która od kilku lat buduje infrastrukturę światłowodową, w sierpniu informowała o rozpoczęciu budowy trzeciego etapu swojego przedsięwzięcia. To pierścień oplatający całą Polskę. Ostatni etap obejmuje 1075 km, całość będzie miała 4000 km. Wczoraj Hawe poinformowało o podpisaniu umowy z bankiem DnB Nord, który udzielił spółce kredytu inwestycyjnego w wysokości 44 mln zł. Kredytobiorcą jest spółka zależna — PBT Hawe.

— To dla nas bardzo ważny dzień — mówi Robert Kwiatkowski, prezes Hawe.

Spółka musi spłacić kredyt do 2016 r. W umowie jest zapis o karencji, dzięki czemu spłata może rozpocząć się za półtora roku. Główne zabezpieczenie kredytu stanowią cesje płatności ze znaczących umów dzierżawy włókien światłowodowych zawartych przez PBT Hawe oraz zastaw rejestrowy na części sieci światłowodowej. Dodatkowo spłatę kredytu poręczy Hawe.

Pieniądze z kredytu pozwolą Hawe na finansowanie nakładów na budowę relacji Wrocław — Poznań oraz na rozliczenie zobowiązań i refinansowanie kosztów budowy ostatnich odcinków drugiego etapu (w tym wykup części obligacji).

— Większość pieniędzy zostanie jednak przeznaczona bezpośrednio na realizację inwestycji — mówi Robert Kwiatkowski.

Jego zdaniem, kredyt wraz z realizowanymi przez spółkę programami obligacyjnymi pozwolą Hawe na zakończenie kolejnego etapu. Do tego dochodzą fundusze własne z realizowanych przez spółkę umów z operatorami (wśród jej klientów są m.in. Era, UPC, Netia). Podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że cały ring ma być gotowy do końca 2012 r.

Marek Falenta, znaczący akcjonariusz Hawe, uważa, że podpisanie umowy z bankiem to wielki sukces zarządu. Zastrzyk finansów nie tylko pozwoli jej na dalsze inwestowanie w infrastrukturę, ale jest także znacząco tańszy niż obligacje, które do tej pory były głównym źródłem gotówki na budowę światłowodu.

— Jest to ważne także dlatego, że pierwszy bank udzielił spółce długoterminowego kredytu, co świadczy o zaufaniu do Hawe — mówi Marek Falenta.

Cytowany w komunikacie Piotr Kubaszewski, członek zarządu Hawe, podkreślił też, że kredyt pozwoli spółce na osiągnięcie lepszych, niż do tej pory, wskaźników płynności bieżącej i gotówkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hawe zdobyło pieniądze na ring