Hawking: AI może być najlepszą lub najgorszą rzeczą w historii ludzkości

opublikowano: 07-11-2017, 10:29
aktualizacja: 07-11-2017, 10:30

Słynny fizyk Stephan Hawking uważa, że sztuczna inteligencja (AI) może być największym osiągnięciem w historii albo może nas całkowicie zniszczyć.

- AI może rozwinąć swoją własną wolę… Wzrost AI może być najgorszą lub najlepszą rzeczą, która zdarzyła się ludzkości – stwierdził Hawking podczas konferencji Web Summit w Lizbonie.

Stephen Hawking
Zobacz więcej

Stephen Hawking fot. Bloomberg

Słynny fizyk podkreślił, że AI musi być skutecznie zarządzana aby uniknąć realizacji najgorszego scenariusza.

- Sukces w stworzeniu efektywnej AI byłby największym osiągnięciem w historii naszej cywilizacji. Lub najgorszym. Nie wiemy tego. Nie wiemy, czy będziemy nieskończenie wspierani przez AI, czy ignorowani przez nią i odsunięci na margines, czy ostatecznie przez nią zniszczeni – powiedział Hawking.

Zaznaczył, że dopóki ludzie nie przygotują się na sztuczną inteligencję i nie dowiedzą się jak uniknąć najgorszego scenariusza, „AI może być najgorszym co przydarzyło się naszej cywilizacji”.

- Spowoduje zagrożenie, takie jak potężne autonomiczne bronie, czy nowe sposoby opresji wielu przez nielicznych. Może spowodować wielkie problemy dla naszej gospodarki – powiedział Hawking. – Być może powinniśmy wszyscy się zatrzymać na moment i skupić nie tylko na uczynieniu AI lepszą i bardziej efektywną, ale także na korzystną dla ludzkości – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu