Hawking: musimy zacząć kolonizować 'kosmos' w ciągu 100 lat

Ludzkość musi skolonizować inną planetę w ciągu 100 lat lub będzie zmuszona stawić czoło zagrożeniu ze strony wyginięcia, ostrzega znany fizyk Stephen Hawking, którego cytuje serwis CNBC.

W nowym dokumencie produkcji BBC zatytułowanym "Stephen Hawking: Expedition New Earth", który pojawi się w mediach w tym roku, profesor "przedstawi swoją prognozę, zakładającą, że gatunek ludzki ma zaledwie 100 lat, zanim będzie zmuszony skolonizować inną planetę”.

Zobacz więcej

Stephen Hawking fot. Bloomberg

Wraz ze zmianami klimatycznymi, spodziewaną zwiększoną aktywnością uderzeniową komet i planetoid, epidemiami i wzrostem liczby ludności, nasza planeta jest coraz bardziej zagrożona i ryzykowna – twierdzi Hawking.

Wcześniej Hawking teoretyzował, że ludzkość prawdopodobnie ma około 1000 lat, zanim wymrze. Jednak ostatnio jego skala czasu zaczęła się systematycznie skracać, skłaniając futurologa do coraz częstszego podnoszenia alarmu i ogłaszania ostrzeżeń odnośnie przyszłości.

Na początku 2016 r. Hawking ostrzegał przed niebezpieczeństwami wynikającymi z wojny jądrowej, globalnego ocieplenia, genetycznie zmodyfikowanych wirusów i sztucznej inteligencji (AI).

Chociaż  ryzyko katastrofy na Ziemi w danym roku może być stosunkowo niskie, to zwiększa się wraz z upływem czasu i staje się ona niemal pewna w ciągu następnych tysięcy lub dziesięciu tysięcy lat – uważa fizyk.

W tym czasie powinniśmy zdecydowanie ruszyć na podbój kosmosu i na inne gwiazdy, planety, co tym samym oznaczałoby, że ewentualna katastrofa na naszym globie nie byłaby automatycznym końcem ludzkiej rasy, dodaje Hawking. 

Uczony uważa przy tym, że „…przez co najmniej sto lat nie będziemy jednak w stanie stworzyć samowystarczalnych kolonii w kosmosie, więc – jako rasa - musimy być ostrożni w tym okresie”.

Hawking nie jest jedyną znaną osobowością  świata technologii i nauki, ostrzegającą przed zagrożeniem dla ludzkiej egzystencji. Na początku tego roku miliarder Elon Musk powiedział, że ludzie muszą jakoś połączyć się z maszynami lub ryzykować nieistotność w wieku AI. Twórca Tesli i SpaceX pracuje obecnie nad firmą Neuralink, która ma umożliwić skuteczne połączenie ludzi z robotami.

Ostatnio Jack Ma, założyciel firmy Alibaba, największej chińskiej spółki e-commerce przestrzegał, że społeczeństwo może zmierzyć się z "poważnymi problemami" z powodu zakłóceń spowodowanych nowymi technologiami i internetem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Hawking: musimy zacząć kolonizować 'kosmos' w ciągu 100 lat