HB: Chiński rynek zwalnia, ale wzrosty cen mieszkań wciąż znaczące

Katarzyna Siwek
opublikowano: 10-09-2010, 10:43

Mimo że WIG po ostatniej serii zbliżył się do tegorocznego maksimum na ok. 300 pkt, nie wywołuje to na razie większych emocji na rynku. Inwestorzy mają w pamięci, że przez ostatnie miesiące ustanawianie nowego szczytu lub zbliżanie się do ostatniej górki trendu wzrostowego sprowadzało na parkiet raczej kłopoty, niż prowadziło do kontynuacji zwyżek.

Nasza giełda korzysta na wciąż bardzo dobrym nastawieniu globalnych inwestorów do rynków wschodzących. Indeks mierzący koniunkturę na nich, MSCI EM, też jest tuż przy tegorocznej górce. Pojawiające się jednak co chwila zachęcające do ostrożności opinie nt. przyszłej sytuacji gospodarczej na świecie ograniczają optymistyczne nastawienie do akcji.

Wczoraj niepokojąco brzmiały opinie OECD wskazujące na szybsze od spodziewanego chłodzenie się koniunktury. Najbardziej rozwinięte państwa świata - zaliczane do G7 - mają się w II połowie tego roku rozwijać w tempie 1,5 proc. w ujęciu rocznym wobec wcześniej zapowiadanych 1,7 proc. i 3 proc. w I połowie tego roku.

Jednocześnie pojawiły się spekulacje, że chiński bank centralny przygotowuje się do podniesienia stopy procentowej. Tak zostało odebrane przesunięcie na sobotę zaplanowanej pierwotnie na poniedziałek publikacji danych o sierpniowej inflacji oraz produkcji przemysłowej. Spodziewany jest wzrost inflacji do 3,5 proc. Koszt pieniądza w Chinach to 2,25 proc. Dziś poznaliśmy sierpniowe dane o handlu zagranicznym Chin. Wykazały ponad 20 mld USD nadwyżki eksportu nad importem, przyniosły jednocześnie skok wartości sprowadzanych do Chin dóbr. To wskazuje na silny wzrost konsumpcji.

HB zwraca uwagę: Pojawiają się spekulacje, że chińskie władze przygotowują się do podwyżki stóp procentowych. Gdyby do niej doszło, rynki finansowe otrzymałyby negatywny impuls. WIG znalazł się blisko tegorocznej górki, ale nie wywołuje to w inwestorach większych emocji.

Rynki nieruchomości: W środę specjaliści Merrill Lynch zalecali kupno akcji japońskich spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, wskazując m.in. na spadek odsetka niezajętych powierzchni biurowych jako zwiastun lepszych czasów na rynku nieruchomości. Tymczasem sierpniowe dane wykazały rekordowy odsetek niezajętych powierzchni biurowych. Podniósł się do 9,17 proc. z 9,1 proc. w lipcu. Przez ostatnie ponad 2 lata jedynie w lipcu tego roku ten wskaźnik się obniżył. Nadzieje na poprawę wyglądają więc na przedwczesne.

W sierpniu ceny domów w Chinach rosły w tempie 9,3 proc. w skali roku. Miesiąc wcześniej wzrost sięgał 10,3 proc. Sierpniowa zwyżka była najsłabsza od 8 miesięcy. Jednocześnie w minionym miesiącu wartość sprzedaży podniosła się o ok. 15 proc., do 52,1 mld USD, w porównaniu z lipcem. Natomiast wolumen był większy o 6 proc. Te wszystkie informacje są odczytywane jako powód do dalszego działania władz w celu ukrócenia postaw spekulacyjnych. Tym bardziej, że dane prywatnych firm monitorujących rynek nieruchomości wskazują na znacznie większe wzrosty cen i sprzedaży (w Pekinie wzrost cen w skali miesiąca mógł sięgać 12,3 proc.

Katarzyna Siwek
Home Broker

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek

Polecane