HB: Największa bańka w historii?

Katarzyna Siwek
opublikowano: 18-03-2010, 10:15

Rośnie grono ostrzegających przed załamaniem się chińskiej gospodarki. Tym razem przestrzegał przez tym James Rickards znany z funduszu LTCM. W jego opinii mamy do czynienia z największą bańką w historii, a bilans banku centralnego przypomina fundusz hedgingowy.

Równocześnie Bank Światowy zwrócił uwagę na zasadność podwyżek stóp procentowych w Państwie Środka w celu przeciwdziałania tworzeniu się spekulacyjnej bańki na rynku nieruchomości. Zachęcał też do umocnienia juana, co przyczyniałoby się do ograniczania oczekiwań inflacyjnych.

Pojedyncze czarne przepowiednie nie są w stanie zepsuć dobrej atmosfery na rynkach finansowych. Dobrze jednak oddają obawy inwestorów i kreślą czytelną diagnozę dla chińskiej gospodarki. Stąpamy w jej przypadku po bardzo cienkiej linii. Takie nastawienie do Państwa Środka tłumaczy dlaczego tamtejszy rynek akcji od wielu miesięcy pozostaje w defensywie i nie uczestniczy w globalnych zwyżkach.

W pesymistycznym tonie wypowiadał się noblista Joseph Stiglitz. Przestrzega przed wzrostem kosztów kredytów hipotecznych i pogorszeniem kryzysu na rynku nieruchomości w wyniku zakończenia przez Fed programu skupu papierów wartościowych powiązanych z kredytami hipotecznymi. Jako główne zagrożenie dla globalnej gospodarki wskazywał zbyt szybkie wycofanie się banków centralnych z pomocy za sprawą rekordowo niskich stóp procentowych.

Rynki akcji nic jednak sobie nie robią z takich prognoz. Zakładają utrzymanie korzystnych zjawisk tam, gdzie już są, oraz pojawienie się ich, w sferach wciąż jeszcze niedomagających (rynek pracy, konsumpcja, nieruchomości).

ZWRÓĆ UWAGĘ:

Lutowa produkcja przemysłowa w Polsce po uwzględnieniu czynników sezonowych zwiększyła się w skali roku w mniejszym stopniu niż miesiąc wcześniej, ale jeszcze za wcześnie jest, by mówić o wyhamowywaniu tempa poprawy sytuacji.

W gospodarkach USA i strefy euro nie ziszczają się obawy przed nadmiernym wzrostem cen (dziś poznamy lutową inflację w Ameryce)

Katarzyna Siwek
Home Broker

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / HB: Największa bańka w historii?